Flaga Danii


Flaga Danii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Obraz Christiana Augusta Lorentzena Bitwa pod Lyndanisse

Flaga Danii lub Dannebrog – jeden z symboli państwowych Królestwa Danii.

Spis treści

Wygląd | edytuj kod

Flaga Danii jest czerwonym prostokątem z białym krzyżem.

Historia | edytuj kod

Według legendy flaga spadła z nieba 15 czerwca 1219 w czasie krucjaty liwońskiej duńskiego króla Waldemara II do Estonii. Z nią w ręku wygrał bitwę niedaleko dzisiejszego Tallinna (tarcza herbu mniejszego tego miasta zresztą przedstawia także biały krzyż na czerwonym tle). Przyjmuje się, że jest ona najstarszą spośród używanych obecnie w Europie flag suwerennych państw (pierwsza wzmianka w roku 1481). Flaga posiada różne wersje, a ich używanie jest ściśle regulowane prawem. Duńczycy w sposób szczególny przywiązani są do swego symbolu, który towarzyszy im w czasie różnych świąt i uroczystości prywatnych (np. Boże Narodzenie, urodziny).

Duński sztandar, nazywany Dannebrog (z fryzyjskiego dan = "czerwony" + z dolnoniemieckiego brog = "tkanina, płótno") był wzorem dla flag: Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji, a także Wysp Owczych, Wysp Alandzkich i Szetlandów.

Konstrukcja i wymiary | edytuj kod

1 maja 1893 zostały ustalone maksymalne proporcje flagi jako 28:37, ale nie odwołano ani nie zastąpiono proporcji 28:34 ustalonych 11 lipca 1748.

Proporcje flagi Danii wynoszą więc 12:4:18-21 w poziomie i 12:4:12 w pionie.

Zwymiarowana flaga Danii

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Flaga Danii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy