Flaga Gruzji


Flaga Gruzji w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Flaga Gruzji przedstawia pięć krzyży na białym tle, z czerwonym krzyżem św. Jerzego, patrona Gruzji, w centrum flagi i czterema po bokach.

Spis treści

Konstrukcja i barwy flagi | edytuj kod

Obowiązująca flaga Gruzji jest prostokątem o proporcjach 2:3. Flaga złożona z pięciu czerwonych krzyży na białym tle, z czerwonym krzyżem św. Jerzego w centrum flagi i czterema krzyżami Bolnisi (Bolnuri - katskhuri) po bokach. Poniżej zamieszczona jest tabela ilustrująca barwy oraz grafika ilustrująca proporcje flagi Gruzji.

Schemat proporcji flagi

Symbolika | edytuj kod

Kolor biały był gruzińską barwą narodową w średniowieczu, okresie rozkwitu państwa gruzińskiego.

Układ krzyży na fladze nawiązuje do krzyża jerozolimskiego, symbolizuje Jezusa Chrystusa i czterech ewangelistów.

Po rewolucji róż pojawiła się dodatkowa interpretacja, w której boczne krzyże symbolizują prowincje zamieszkane przez mniejszości etniczne (Abchazja, Adżaria, Osetia Południowa, Dżawachetia) zjednoczone w silnym państwie gruzińskim, symbolizowanym przez krzyż w centrum flagi.

Galeria flag urzędowych i wojskowych | edytuj kod

Historia | edytuj kod

Mapa braci Domenico i Francesco Pizzigano z 1397, gdzie Tbilisi oznaczone zostało flagą

Aktualny wzór flagi został przyjęty przez gruziński parlament 14 stycznia 2004 roku ustawą organiczną „O fladze państwowej Gruzji”[1]. Jest on odwzorowaniem sztandaru, jakim posługiwał się blok polityczny Zjednoczony Ruch Narodowy, który doprowadził do obalenia rządów Edwarda Szewardnadzego podczas rewolucji róż w 2003 roku.

Zwolennicy zwycięskiego prezydenta Michała Saakaszwilego (lidera Ruchu Narodowego) argumentowali, że flaga jest "prawosławna i historyczna". Była ona używana jako jedna z flag Gruzji w latach 1918-1921.

W latach 1990-2004 w Gruzji obowiązywała flaga barwy brązowo-wiśniowej z elementami czarnym i białym. Była ona sztandarem socjalistów, którzy sprawowali rządy w Gruzji w latach 1918-1921, jednak proporcje flagi z 1990 r. zostały nieznacznie zmienione w stosunku do tych, jakie obowiązywały za czasów Demokratycznej Republiki Gruzji. Dominująca na tej fladze barwa brązowo-wiśniowa — kolor jesiennych liści derenia — jest narodową barwą Gruzinów. Czerń symbolizowała przeszłość pod rządami Rosji, a biel pokojową przyszłość. Już w końcu lat 90. w kręgach politycznych mówiono o konieczności jej zmiany, jednakże powołana wówczas przez Szewardnadzego komisja nie wypracowała żadnego stanowiska.

W okresie, gdy Gruzja wchodziła w skład ZSRR, obowiązywało kolejno kilka flag, nawiązujących do komunistycznych symboli.

Historyczne flagi Gruzji | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. საქართველოს ორგანული კანონი საქართველოს სახელმწიფო დროშის შესახებ/Органический закон Грузии О Государственном флаге Грузии (gruz. • ros.). matsne.gov.ge, 2004-01-14. [dostęp 2015-06-13].

Zobacz też | edytuj kod

Flagi państw Azji

Na podstawie artykułu: "Flaga Gruzji" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy