Flaga Libanu


Flaga Libanu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Flaga Libanu z czasów mandatu francuskiego 1918–1943

Flaga Libanu – oficjalny symbol państwowy, zatwierdzony 7 grudnia 1943[1].

Spis treści

Symbolika | edytuj kod

W czasach biblijnych Liban słynął z cedrów i dlatego drzewo cedrowe umieszczono na fladze. Cedr, który na fladze pojawił się w czasach osmańskich w 1861, jest też symbolem libańskich maronitów. Cedr na fladze, symbolizujący siłę, czystość i wieczność, jest w całości zielony – wersja z brązowym pniem nie jest oficjalnie uznawana, choć często spotykana. Czerwień symbolizuje poświęcenie w walce o niepodległość, biel jest symbolem czystości. Kolory nie odnoszą się do religijnych grup Libanu. Proporcja wysokości do szerokości flagi wynosi 2:3[1].

Historia | edytuj kod

W 1918 flaga Libanu przedstawiała cały zielony cedr wraz z pniem na białym tle. Konstytucja z 23 maja 1926, gdy Liban był pod administracją francuską, mówiła: „Artykuł 5: Libańska flaga jest niebieska, biała, czerwona z cedrem w białej części”. Nie było tam mowy o kolorze cedru, więc były dwie flagi: z całym zielonym cedrem i z zielonym cedrem z brązowym pniem.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Complete flags of the world. Roger Bullen, Debra Clapson, Wim Jenkins, Simon Mumford (red.). London New York: DK Pub, 2008, s. 176. ISBN 978-0-7566-4115-3. (ang.)
Na podstawie artykułu: "Flaga Libanu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy