Flaga Republiki Południowej Afryki


Flaga Południowej Afryki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Flaga Republiki Południowej Afryki) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ostatnia flaga Południowej Afryki została ustanowiona 27 kwietnia 1994, po zakończeniu ery apartheidu. Z tego powodu flaga symbolizuje wszystkie kultury RPA.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Poprzednia flaga | edytuj kod

Flagę – wówczas Związku Południowej Afryki – wprowadzono po długich dyskusjach 31 maja 1928. Nazwano ją Prinsevlag, co w języku Afrikaans oznacza „flaga książęca”. Użyto flagi Burów o płatach pomarańczowym, białym i niebieskim, będącej przekształceniem flagi Holandii. W białym pasie umieszczono flagi Wielkiej Brytanii, Wolnego Państwa Oranii oraz Transwalu[potrzebny przypis].

Nowa flaga | edytuj kod

W okresie przemian ustrojowych zapoczątkowanych na początku lat 90. XX wieku, RPA została na nowo przyjęta do społeczności sportowej. Nie chciano jednak, by sportowcy południowoafrykańscy występowali pod starą, zhańbioną flagą. Zarówno na LIO w Barcelonie, oraz na ZIO w Lillehammer RPA występowała pod specjalnie zaprojektowanymi flagami południowoafrykańskiego komitetu olimpijskiego (SASCOC)[potrzebny przypis].

Obecna flaga została ustanowiona w dniu pierwszych wolnych wyborów w RPA – 27 kwietnia 1994. Powodem zmiany flagi była chęć podkreślenia politycznych zmian zachodzących w kraju[potrzebny przypis].

Ogólnokrajowy konkurs ogłoszony wcześniej okazał się bezowocny, żadna ze zgłoszonych flag nie została zaakceptowana przez powołaną komisję. Przejściową flagę zaprojektował rzecznik prasowy rządu RPA Frederick Brownell, po czym jej wzór, który początkowo spotkał się z mieszanym przyjęciem, został następnie zaakceptowany i ostatecznie zatwierdzony w konstytucji RPA z 8 maja 1996. Do flagi RPA (obróconej o 90°) nawiązuje wprost herb Nelsona Mandeli nadany mu z okazji odznaczenia Królewskim Orderem Serafinów w 1997: w tarczy trójdzielnej w rosochę, czarno – czerwono – niebieskiej, zielony rosochacz, obramowany u góry złotem, u dołu srebrem.[1][2].

Flaga ta używana jest jako flaga państwowa i prywatna, a także bandera cywilna. Jest także umieszczona w kantonie nowej bandery wojennej, składającej się oprócz niej z zielonego krzyża równoramiennego na białym tle[potrzebny przypis].

Symboliczne znaczenie flagi | edytuj kod

Kolory nie mają oficjalnego znaczenia[3], ale zielony, czarny i złoty przypisywany jest ANC (partii Nelsona Mandeli). Kolory biały, niebieski i czerwony pochodzą ze starej flagi[potrzebny przypis].

Flaga nawiązuje do poprzednich barw, gdzie kolor czerwony symbolizował krew, niebieski – niebo, zielony – ląd, czarny – Murzynów, biały – Europejczyków, żółty – minerały[potrzebny przypis].

Według nieoficjalnego wytłumaczenia symboliki, centralne „Y” symbolizuje jedność kraju bez apartheidu[potrzebny przypis].

Czerwony, biały i niebieski to kolory flagi Holandii i symbolizują białych osadników w RPA[potrzebny przypis].

Czarny, zielony i złoty są kolorami afrykańskich ruchów oporu[potrzebny przypis].

Przypisy | edytuj kod

  1. Nelson Mandelas vapen
  2. The International Association of Amateur Heralds, amateurheralds.org [dostęp 2017-11-23] .
  3. Informacje dotyczące flagi RPA, africangamesafari.com [dostęp 2017-11-23]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Flaga Republiki Południowej Afryki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy