Flaga Rosji


Flaga Rosji w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Flaga Rosji – jeden z symboli państwowych Federacji Rosyjskiej, w użyciu de facto od 1668 roku jako flaga carska i nieco później rosyjski sztandar narodowy[1][2]. Jako oficjalna flaga państwowa była używana w kilku wariantach w latach 18831917. Ponownie została oficjalnie wprowadzona jako flaga Rosyjskiej FSRR w 1991 roku i po niewielkich zmianach w proporcjach oraz odcieniach kolorów z 1993 roku jest używana do dziś.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Najstarsza zachowana flaga cara rosyjskiego z 1693 roku. Zbiory Centralnego Muzeum Marynarki Wojennej w Petersburgu Sztandar prezydenta Federacji Rosyjskiej z 1994 roku

Według legendy, flaga została wprowadzona podczas podróży cara Piotra Wielkiego do Holandii w 1699, gdzie car uczył się budowy okrętów. Rzekomo dla swej floty Piotr wziął za przykład właśnie flagę Holandii. Faktycznie biało-granatowo-czerwona flaga była wprowadzona przez cara Piotra Wielkiego w 1693 dla marynarki, ale od 1705 była używana jako flaga floty handlowej. W niemieckiej książce, wydanej w roku 1695, biało-granatowo-czerwona flaga ze złotym dwugłowym orłem określona została "Flagą cara moskiewskiego". Prawdopodobnie jest, że kolory tamtej flagi pochodzą od kolorów godła Wielkiego Księstwa Moskiewskiego (ten sam herb ma Moskwa: biały – kolor konia św. Jerzego, niebieski – kolor jego płaszcza, czerwony – barwa tarczy). Pierwszy rosyjski okręt Orioł (Orzeł), odbudowany przez ojca Piotra Wielkiego – cara Alekseja Michajlowicza Romanowa – w roku 1667 także miał flagę biało-granatowo-czerwonych kolorów.

W latach 1699-1883 biało-granatowo-czerwona flaga była używana jako flaga narodowa, nie miała jednak statusu oficjalnego. W roku 1858 przez imperatora Aleksandra II była wprowadzona czarno-żółto-biała flaga państwowa (kolorów herbu Imperium Rosyjskiego oraz dynastii Romanowów), która nie zyskała popularności – powszechnie używane były obie flagi.

Statut oficjalny jako Flaga Narodowa biało-granatowo-czerwony sztandar otrzymał 7 maja 1883 decyzją cara Aleksandra III. Biało-granatowo-czerwona flaga była zatwierdzona jako Oficjalna Flaga Rosji tuż przed koronacją Mikołaja II w 1896. W 1914, w celu wzmocnienia patriotyzmu (w tym samym roku rozpoczęła się I wojna światowa), dodano w kantonie godło rosyjskie. Taka flaga nigdy nie była oficjalnym sztandarem Rosji, lecz przeznaczona była dla używania jako prywatna flaga narodowa. Też nie zyskała popularności; ponadto trudno było zrozumieć, co oznacza zwrot prywatna flaga narodowa.

Wtedy to czerwony kolor oznaczał imperialność, granatowy był kolorem Matki Boskiej, pod opieką której znajdowała się Rosja, biały natomiast to kolor wolności i niezależności.

W okresie ZSRR zerwano z historyczną flagą i wprowadzono nowy symbol, odwołujący się do ideologii komunistycznej i rewolucyjnej (flaga Rosyjskiej FSRR).

Tradycyjna trójkolorowa flaga przywrócona została 22 sierpnia 1991.

Flagi historyczne | edytuj kod

Symbolika | edytuj kod

Odręczny projekt flagi wykonany przez Piotra I

Obecnie najczęściej używa się następującego wyjaśnienia symboliki barw flagi Rosji:

  • Biały kolor oznacza świat, czystość, niewinność, doskonałość;
  • Granatowy jest kolorem wiary i wierności, stałości;
  • Czerwony kolor symbolizuje energię, siłę, krew przelaną za Ojczyznę.

Istnieje jeszcze jedno dopuszczalne traktowanie znaczeń kolorów flagi (tzw. wyjaśnienie "państwowe"), według niego barwy oznaczają jedność trzech braterskich wschodniosłowiańskich narodów: biały jest więc kolorem Białorusi, granatowy – Małorusi (Ukrainy), czerwony zaś Wielkorusi (Rosji)[3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Дополнения к актам историческим, собранные и изданные Археографическою комиссиею. Том 5, www.knigafund.ru [dostęp 2017-11-23]  (ros.).
  2. Цвета Русского Государственного национального флага | Президентская библиотека имени Б.Н. Ельцина, www.prlib.ru [dostęp 2017-11-23]  (ros.).
  3. Государственный флаг РФ – Государственная символика, statesymbol.ru [dostęp 2016-01-21] .
Na podstawie artykułu: "Flaga Rosji" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy