Flaga Ukrainy


Flaga Ukrainy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Historyczne wersje flagi Ukrainy Flaga Hetmańszczyzny Alternatywny wariant flagi Ukraińskiej Republiki Ludowej, używany paralelnie z tradycyjną flagą w 1917 r. Flaga Ukraińskiej SRR od 1949 r.

Flaga Ukrainy – jeden z symboli państwowych Ukrainy. Jest prostokątem podzielonym na dwa poziome pasy: niebieski i żółty. Kolor błękitny, nawiązujący do barwy nieba, interpretowano jako symbol pokoju, a żółty, kolor zboża, jako symbol bogactwa ziemi.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Od średniowiecza do XIX w. | edytuj kod

Barwy państwowe Ukrainy pochodzą z herbu Księstwa Halicko-Wołyńskiego, w którym żółty lew umieszczony był na ciemnoniebieskiej tarczy. Barwy te zostały najprawdopodobniej nadane przez Władysława Opolczyka, księcia opolskiego który otrzymał stanowisko namiestnika z rąk węgierskich na Rusi Halickiej. Pod żółto-niebieskim sztandarem z wizerunkiem lwa wspinającego się na skałę walczył pułk ziemi lwowskiej w bitwie pod Grunwaldem.

Flaga Księstwa Ruskiego, istniejącego przez rok w latach 1658–1659, przedstawiała prostokątny płat tkaniny o barwach żółtych i niebieskich, zakończony dwoma trójkątnymi językami. W połowie wysokości flagi umieszczono czerwony krzyż kawalerski, zza którego świecą promienie słoneczne.

Istnieje również niepotwierdzona hipoteza, że żółto-niebieską flagę przywiózł na Ruś książę Władysław Opolczyk, który pod koniec XIV wieku był namiestnikiem na Rusi Halickiej. Faktem jest, że barwami Opola również są niebieski i żółty (a właściwie żółty i niebieski, gdyż kolejność barw jest odwrotna niż współczesna flaga ukraińska)[1].

XIX–XXI w. | edytuj kod

Kiedy w XIX wieku dążono do odrodzenia narodowego, działacze ukraińscy przyjęli niebieski i żółty za swoje barwy, ale w nieustalonej kolejności.

Oficjalnie błękitno-żółtą flagę zatwierdzono w 1918 roku, jako flagę Ukraińskiej Republiki Ludowej i Hetmanatu. Istniejąca w początkach 1918 marionetkowa Ukraińska Ludowa Republika Rad włączyła małą flagę niebiesko-żółtą w narożnik czerwonego sztandaru.

Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka, która wchodziła w skład Związku Radzieckiego odcięła się od kolorystyki tradycyjnej, a jej flaga nawiązywała do ideologii komunistycznej. Po II wojnie światowej niebiesko-żółta flaga, podobnie jak herb Ukrainy-tryzub była zakazana jako rzekomy symbol nacjonalizmu ukraińskiego.

W 1949 roku emigracyjna Ukraińska Rada Narodowa zdecydowała, że flaga Ukrainy będzie tradycyjnie złożona z barwy niebieskiej i żółtej, a u góry będzie kolor niebieski. Po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę 28 stycznia 1992 roku oficjalnie powrócono do niebiesko-żółtego sztandaru[2]. Techniczne szczegóły barw reguluje dokument DSTU 4512:2006[3][4].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Rafał Adamus: Władysław Opolczyk - śląski książę z wielkimi ambicjami (pol.). [dostęp 03.12.2016].
  2. Про Державний прапор України: Постанова Верховної Ради України від 28.01.1992 № 2067-XII, „Відомості Верховної Ради України”, 19, zakon2.rada.gov.ua, 28 stycznia 1992, s. 257 [dostęp 2019-05-26] .
  3. Про затвердження національних стандартів України, змін до національних стандартів та скасування міждержавного стандарту, zakon.rada.gov.ua, 11 kwietnia 2007 [dostęp 2019-05-26] .
  4. a b c W. Svirko, A. Rubcov, A. Gorpinchenko, W. Sinel'nikova, G. Docenko: State Flag of Ukraine. DSTU 4512:2006. Kiev: State Standards of Ukraine, September 2006, s. 7. (ang.)
  5. a b c PANTONE 2935 C - Find a Pantone Color, www.pantone.com [dostęp 2019-05-26] .
  6. a b c PANTONE Yellow 012 C - Find a Pantone Color, www.pantone.com [dostęp 2019-05-26] .
Na podstawie artykułu: "Flaga Ukrainy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy