Flaga Węgier


Flaga Węgier w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Flaga Węgier – prostokąt podzielony na trzy poziome pasy: czerwony, biały, zielony, symbolizujące odpowiednio: siłę, wiarę, nadzieję.

Flaga Węgier

Konstrukcja i wymiary | edytuj kod

Proporcja długości boków wynosi 3:6.

Historia | edytuj kod

Flaga została ustanowiona w 1848. Kolory flagi razem po raz pierwszy pojawiły się na sznurze królewskiej pieczęci w 1618. W dwudziestoleciu międzywojennym na fladze widniał węgierski herb.

Po II wojnie światowej tradycyjny herb na fladze został pozbawiony korony. W 1949 zastąpiony został nowym, przedstawiającym młot skrzyżowany z kłosem zboża pod czerwoną gwiazdą okolone trójkolorową wstęgą i snopami zboża.

Podczas powstania węgierskiego w 1956 nowy herb demonstracyjnie wycinano z flag na znak protestu przeciwko rządom komunistycznym.

Przez krótki okres posługiwano się następnie flagą według wzoru z 1944 (z tradycyjnym herbem, lecz pozbawionym korony). Pod taką flagą Węgrzy wystąpili na LIO Melbourne 1956[1].

1 września 1957 wprowadzono nowy herb Węgier i na fladze zastąpiono młot i kłos tarczą herbową w barwach narodowych (dodano jednakże u dołu czerwoną wstęgę) – w tej postaci flaga nie była praktycznie nigdzie używana. Oficjalnie i powszechnie stosowano trójkolorową flagę bez herbu (w proporcjach 2:3).

Po 1990 przywrócono historyczny herb Królestwa Węgierskiego i proporcje 1:2. Daje się zauważyć, że w trakcie rządów lewicy na Węgrzech występuje tendencja do częstszego używania flagi pozbawionej herbu (co spotyka się z negatywną reakcją sił konserwatywnych, przywiązanych do tradycji). Dokładnie na odwrót jest za rządów prawicy.

Bardziej nacjonalistyczne siły posługują się jeszcze inną flagą – złożoną z 4 czerwonych i 4 białych poziomych pasów, która nawiązywać ma do tradycji Arpadów.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Zdjęcie reprezentacji Węgier z Parady Narodów podczas ceremonii otwarcia LIO Melbourne 1956.. telesport.hu. [dostęp 12 stycznia 2011].
Na podstawie artykułu: "Flaga Węgier" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy