Flochová


Na mapach: 48°48′24″N 18°58′25″E/48,806667 18,973611

Flochová w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Flochová (1317 m n.p.m.) – najwyższy szczyt w grupie górskiej Gór Kremnickich w Centralnych Karpatach Zachodnich na Słowacji.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Masyw Flochovej znajduje się w północnej części najwyższej jednostki tworzącej Góry Kremnickie, tzw. Grzbietu Flochowej (słow. Flochovský chrbát). Sam szczyt nie wznosi się w głównym grzbiecie tych gór, stanowiącym wododział między dorzeczami Hronu i Turca, lecz nieco na północny zachód od niego. Oddzielony jest od położonego we wspomnianym wododziale szczytu Svrčinník płytką przełęczą, zwaną Siodłem Flochovej (słow. Sedlo Flochovej, 1297 m n.p.m.).

Geologia i morfologia | edytuj kod

Masyw Flochovej zbudowany jest głównie z andezytów i ich piroklastyki. Szczyt Flochovej jest jedynie niewybitnym, najwyższym punktem rozległej, połogiej wierzchowiny szczytowej, ciągnącej się na przestrzeni ok. 2,5 km od szczytu Svrčinníka przez Siodło Flochovej w kierunku zachodnim, której wysokość oscyluje wokół 1300 m n.p.m. Punkt ten znajduje się w północnej części tej wierzchowiny. Od owej wierzchowiny rozbiega się promieniście kilka dość masywnych grzbietów górskich, po stronie południowej i zachodniej opadających dość łagodnie, po stronie północnej – bardziej stromo.

Turystyka | edytuj kod

Flochova jest odwiedzana przez turystów jedynie, ponieważ jest najwyższym szczytem Gór Kremnickich. Po zarośnięciu lasem większości dawnych polan i wyrębów nie oferuje już rozległych panoram – widoki są jedynie fragmentaryczne. Na szczyt wiedzie zielono znakowany szlak turystyczny:

  • z miejscowości Čremošné 3:35 h (z powrotem 3:00 h);
  • z Siodła Flochovej 25 min (z powrotem 20 min).

Bibliografia | edytuj kod

  • Králik Ivan, Školna Peter, Štrba Ján a kolektív: Kremnické vrchy, Vtáčnik. Turistický sprievodca ČSSR č. 35, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1989, ​ISBN 80-7096-022-1​;
  • Kremnické vrchy, turistická mapa 1:50 000, wyd. VKÚ a.s., Harmanec 2006, ​ISBN 80-8042-440-3​;
Na podstawie artykułu: "Flochová" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy