Florianópolis


Na mapach: 27°35′34″S 48°33′08″W/-27,592778 -48,552222

Florianópolis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Florianópolis (zwane również Floripa) – miasto w południowej Brazylii, stolica stanu Santa Catarina. Miasto obejmuje obecnie całą wyspę Świętej Katarzyny oraz dzielnicę Capoeiras na stałym lądzie. Liczba ludności wynosi 500 973 osób (2019).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Osada została założona w 1673 r. pod nazwą Desterro, a w 1714 r. uzyskała prawa miejskie. W 1739 roku miasto zostało siedzibą kapitanii, z racji strategicznego położenia w połowie drogi pomiędzy Rio de Janeiro a Buenos Aires. Wkrótce miasto zaczęło się rozwijać, napływali do niego liczni imigranci, zwłaszcza z Azorów i Madery. Na wyspie wybudowano twierdzę i liczne fortyfikacje obronne, rozwinął się handel, rolnictwo oraz przetwórstwo bawełny i lnu. Od 1823 roku do końca epoki monarchii Desterro przeżyło fazę silnego rozwoju urbanistycznego i przemysłowego oraz zostało stolicą prowincji (obecnie stanu) Santa Catarina. W 1893 r. w południowej Brazylii wybuchła wojna domowa znana jako Rewolta Federalistyczna, w wyniku której miasto zostało proklamowane stolicą separatystycznej republiki. Rewolta została krwawo stłumiona przez drugiego prezydenta Brazylii Floriano Peixoto, który nakazał rozstrzelanie wielu rebeliantów w miejscowej twierdzy. Po tym wydarzeniu lojalne wobec prezydenta władze zmieniły nazwę miasta na Florianopolis, czyli „miasto Floriana".

Demografia | edytuj kod

Liczba mieszkańców miasta wynosi  500 973 (2019 r.), zaś cała aglomeracja liczy ok. 1,1 miliona. Gęstość zaludnienia wynosi 623 os./1 km2. Większość mieszkańców miasta to Brazylijczycy pochodzenia europejskiego, głównie z Portugalii, oraz koloniści z Azorów. Oprócz nich główne grupy narodowościowe to Niemcy i Włosi. Biali stanowią 90% mieszkańców, ludność mieszana rasowo (pardo) 9%, a Murzyni 1%.[1]

Gospodarka | edytuj kod

Główną gałęzią gospodarki jest turystyka i usługi z nią związane. W sektorze usług jest zatrudnionych 96% czynnych zawodowo, zaś w przemyśle odpowiednio 3,4%. Na przełomie wieków znacznie rozwinął się tu rynek usług i technologii informatycznych, często  mówi się o Florianópolis jako o brazylijskiej „Dolinie Krzemowej z plażami". PKB brutto per capita wynosi 40 162 dolarów (2019)[1].

Zabytki | edytuj kod

W centralnej części miasta zachowało się wiele przykładów architektury kolonialnej (domy, uliczki, kościoły i muzea). Do głównych zabytków należą: dawny pałac gubernatora (obecnie muzeum poety João da Cruz e Sousa) oraz targ miejski, gdzie handluje się żywnością i wyrobami lokalnego rzemiosła. Dobrze zachowane są XVIII-wieczne fortyfikacje twierdzy São José.

Zabytkiem techniki jest wiszący most Hercílio Luz wybudowany w 1926 r., łączący stały ląd z wyspą Świętej Katarzyny, o długości całkowitej 820 m i przęśle długości 340 m, który nadal jest najdłuższym wiszącym mostem w Brazylii. Po trwającym niemal 20 lat remoncie został on ponownie otwarty dla ruchu w marcu 2020 r. [2]

Turystyka | edytuj kod

Florianópolis jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Brazylii. Znajdują się tu 42 plaże, laguny, wodospady, tropikalna dżungla, można aktywnie uprawiać sporty wodne i turystykę pieszą[3]. Centrum turystyczne jest zlokalizowane wokół laguny Conceição, znajdują się tam liczne hotele, restauracje, ośrodki sportowe, kluby nocne, sklepy i targi.[4]

Panorama Laguny Conceição

Wypoczynkowi sprzyja klimat, średnie temperatury w okresie letnim (grudzień – luty) wynoszą 24-25 stopni, maksymalne 25-29, minimalne 21 stopni. Najwyższe opady występują w styczniu (średnio 250 mm miesięcznie), najniższe w sierpniu (74 mm), roczna suma opadów to 1768 mm[5]. Dotarcie do miasta ułatwia międzynarodowy port lotniczy Hercilio Luz z połączeniami do kilkunastu miast brazylijskich, a także do Montevideo, Buenos Aires i Córdoby.[6]

Sport | edytuj kod

We Florianópolis najpopularniejszymi sportami są piłka nożna, piłka siatkowa, tenis i surfing.

Florianópolis jest siedzibą Avaí FC (klub piłkarski występujący w Campeonato Brasileiro Série A w sezonie 2017) i Figueirense Futebol Clube (klub występujący w Campeonato Brasileiro Série B w tym samym sezonie). Od 2013 roku w mieście rozgrywany jest kobiecy turniej tenisowy, WTA Brasil Tennis Cup, zaliczany do cyklu WTA Tour.

Urodzeni we Florianópolis | edytuj kod

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Instituto Brasiliero de Geografia a Estatistica .
  2. O que fazer em Florianópolis: 7 Melhores Passeios para 2020, PureViagem, 2 lutego 2020 [dostęp 2020-05-24]  (port. braz.).
  3. Government of the state of Santa Catarina - Brazil, web.archive.org, 23 marca 2012 [dostęp 2020-05-24] [zarchiwizowane z adresu 2012-03-23] .
  4. City of Florianopolis .
  5. Station Florianopolis .
  6. Floripa Airport - Site Oficial do Aeroporto Internacional de Florianópolis, floripa-airport.com [dostęp 2020-05-24] .


Kontrola autorytatywna (stolica):
Na podstawie artykułu: "Florianópolis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy