Floridita


Floridita w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania El Floridita. Przy oknie znajduje się statua z brązu przedstawiająca Ernesta Hemingwaya pijącego daiquiri, autorstwa José Villi Soberóna Statua z brązu przedstawiająca Ernesta Hemingwaya Motto El Floridity

El Floridita, również La Floridita – historyczna restauracja i bar koktajlowy położony w hawańskiej dzielnicy La Habana Vieja, przy skrzyżowaniu ulicy Obispo z Avenida de Bélgica (aleją popularnie nazywaną Monserrate). Miejsce znane z serwowania słynnego koktajlu daiquiri i goszczenia znanych osobistości, przede wszystkim powieściopisarzy Ernesta Hemingwaya i Grahama Greene'a.

Motto Floridity brzmi la cuna del daiquiri, co oznacza „kolebka daiquiri”. Nie jest to jednak miejsce powstania tego napoju alkoholowego, którego początki sięgają końca XIX wieku[1] i okolic Santiago de Cuba[2], jednak bar El Floridita przyczynił się do jego spopularyzowania[1]. To właśnie tam w latach 30. XX wieku powstała jedna z najbardziej znanych wersji daiquiri, nazywana Daiquiri No. 4 lub Frozen Daiquiri (mrożone Daiquiri)[3].

Historia | edytuj kod

Floridita została otwarta w 1817 roku pod nazwą La Piña de Plata („Srebrny ananas”) na rogu ulic Obispo i Montserrate, gdzie funkcjonuje do dzisiaj. Blisko 100 lat później, po wielu namowach amerykańskich turystów właściciel zmienił jej nazwę na El Florida, ale z czasem mieszkańcy Hawany zaczęli ją nazywać Floridita[4][5].

Było to miejsce często odwiedzane przez Ernesta Hemingwaya, gdyż znajduje się na tej samej ulicy co Hotel Ambos Mundos, w którym mieszkał pisarz[6]. W barze znajduje się wiele pamiątek po Hemingwayu: fotografie, popiersie, a od 2003 roku naturalnej wielkości brązowy posąg przedstawiający amerykańskiego pisarza, autorstwa kubańskiego artysty Jose Villi Soberóna. Umiejscowienie figury nie jest przypadkowe – było to ulubione miejsce pisarza w całym barze. Siedząc na wysokim stołku, na lewym końcu długiego baru, Hemingway podobno w krótkim czasie potrafił wypić szesnaście podwójnych daiquiri[1].

Podobno[7] Hemingway pewnego razu napisał: My mojito in La Bodeguita, My daiquiri in El Floridita („Moje mojito w La Bodeguita, moje daiquiri w El Floridita”). Napis opatrzony imieniem i nazwiskiem Ernesta Hemingwaya znajduje się w innym, popularnym wśród turystów barze – Bodeguita del Medio, i świadczy o upodobaniu sobie przez autora dwóch rodzajów drinków – mojito spożywanego w La Bodeguita, i daiquiri w El Floridita. Mimo pewności co do faktu stałego bywania Hemingwaya w El Floridita, istnieją wątpliwości co do tego, że był częstym gościem w La Bodeguita[7].

Pisarz nie był jedyną znaną osobistością odwiedzającą Floriditę. Klientami baru byli również kubańscy i zagraniczni intelektualiści i artyści, tacy jak Ezra Pound, John Dos Passos i Graham Greene, autor powieści Nasz człowiek w Hawanie[7].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Wayne Curtis: The Old Man and the Daiquiri – A pilgrimage through Hemingway's Havana (ang.). The Atlantic, 10 2005. [dostęp 2016-09-10].
  2. François Monti: The Daiquiri makes it to Havana (ang.). Havana Club, 2016-04-08. [dostęp 2016-09-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-09-19)].
  3. Daiquiri No.4 (Florida style) (ang.). Difford's Guide. [dostęp 2016-09-11].
  4. Historia del Floridita (hiszp.). floridita-cuba.com. [dostęp 2016-09-10].
  5. Floridita's story (ang.). elfloridita.net. [dostęp 2016-09-10].
  6. Hotel Ambos Mundos Habana – Descripción (hiszp.). hotelambosmundos-cuba.com. [dostęp 2016-09-10].
  7. a b c Winter 2013 ↓, s. 239-240.

Bibliografia | edytuj kod

Mick Winter: Cuba for the Misinformed: Facts from the Forbidden* Island *but only if you're an American. Napa, Kalifornia: Westsong Publishing, 2013. ISBN 978-0-9659000-9-6.

Na podstawie artykułu: "Floridita" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy