Fojian Huiqin


Fojian Huiqin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fojian Huiqin (ur. 1059, zm. 8 października 1117; chiń. 佛鑑慧懃, pinyin Fójiàn Huìqín; kor. 불감혜근 Pulgam Hyegŭn; jap. Butsukan Egon; wiet. Phật Giám Huệ Cần) – chiński mistrz chan z frakcji yangqi szkoły linji. Znany także jako Taiping Huiqin (太平慧懃; kor. 태평 T'aep'yǒng Hyegŭn; jap. Taihei Egon; wiet. Thái Bình Huệ Cần).

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Huqin pochodził z Shuzhou (współczesne miasto Qianshan w prowincji Anhui).

Jako młody człowiek był już uznanym uczonym i znawcą buddyjskich tekstów. Według tekstu Wudeng huiyuan osiągnął przedsmak głębokiego wglądu podczas czytania Sutry Lotosu przy zdaniu Jest tylko to urzeczywistnienie. Każde inne nie jest prawdziwe. Po pewnym okresie studiów doktrynalnych Huiqin wędrował po klasztorach studiując chan u wielu wybitnych mistrzów tego okresu.

Ostatecznie został uczniem mistrza chan Wuzu Fayana (10241104 z frakcji yangqi szkoły linji. Jego bratem w Dharmie był Yuanwu Keqin (10631135) i to właśnie podczas rozmowy z nim Huiqin został ostatecznie oświecony. W jakiś czas potem otrzymał od mistrza Wuzu przekaz Dharmy.

Po jakimś czasie został wyznaczony opatem klasztoru Taiping Xingguo[1] na górze Zhong w pobliżu Nankinu.

W 1111 r. został opatem klasztoru Zhihai w Bianjing[2].

W 5 lat później powrócił na górę Zhong i został opatem klasztoru Jiankang.

Miał wielu patronów wśród wysoko postawionych urzędników cesarskiego dworu. Wśród nich był Deng Zi; dzięki jego staraniom mistrz otrzymał "purpurową szatę" i imię Fojian (Lustro Buddy).

W swoim mieszkaniu opata mistrz umieścił sześć drewnianych kostek. Na każdej ze stron znajdowała się jedna kropka. Gdy tylko jakiś mnich wchodził na osobistą rozmowę, mistrz wskazywał na kostki i pytał Czy rozumiesz?. Gdy tylko uczeń zawahał się, był wyrzucany z pomieszczenia uderzeniami kija.

W sierpniu 1117 r. mistrz wszedł do sali mnichów i powiedział Pieczęć umysłu Wuzhu jest jak wielkie działanie żelaznego wołu. Ta pieczęć została położona i następnie zniszczona. Może być powiedziane, że ona ani nie zniknęła, ani nie pozostała, ani nie jest w miejscu, do którego mogą pielgrzymować mnisi. Ale ostatecznie, czym jest miejsce, do którego mogą pielgrzymować mnisi? Poczekajcie do października, wtedy wam pokażę.

8 dnia października Fojian wykąpał się, włożył szatę i usiadł wyprostowany w pozycji medytacyjnej. Pędzelkiem napisał na papierze kilka słów pożegnania. Następnie odłożył pędzelek i zmarł.

Relikwie pozostałe po kremacji zostały umieszczone w stupie przy klasztorze.

Linia przekazu Dharmy | edytuj kod

Pierwsza liczba oznacza liczbę pokoleń od Pierwszego Patriarchy chan w Indiach Mahakaśjapy.

Druga liczba oznacza ilość pokoleń od Pierwszego Patriarchy chan w Chinach Bodhidharmy.

Przypisy | edytuj kod

  1. Był to pierwotnie klasztor dziedziczny, zamieniony na publiczny, gdyż nazwa ta znaczy Klasztor Odnawiający Wielki Pokój w Państwie
  2. Zhizha znaczy "Ocean Mądrości"; Bianjing znajdował się w pobliżu dzisiejszego Kaifengu w prow. Henan

Bibliografia | edytuj kod

  • Andy Ferguson: Zen's Chinese Heritage. Boston: Wisdom Publications, 2000, s. 123–125. ISBN 0-86171-163-7.
Na podstawie artykułu: "Fojian Huiqin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy