Folkestone and Hythe


Na mapach: 51°04′44″N 1°10′29″E/51,078850 1,174614

Folkestone and Hythe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Plaże Folkstone Stara i nowa latarnia morska oraz elektrownia atomowa Dungeness B Zamek Lympne Port Lympne Wild Animal Park Kent Battle of Britain Museum

Folkestone and Hythe District – dystrykt w Anglii, w południowo-wschodniej części hrabstwa Kent. Centrum administracyjne dystryktu znajduje się w Folkestone.

Dystrykt ma powierzchnię 356,7 km2, leży nad kanałem La Manche zaś od północy graniczy z dystryktami Dover i Canterbury, od zachodu z dystryktem Ashford w hrabstwie Kent i od południa z dystryktem Rother w hrabstwie East Sussex. Zamieszkuje go 107 969 osób.

Na terenie dystryktu znajdują się zamki Lympne[2] i Saltwood[3] oraz Port Lympne Wild Animal Park o powierzchni 2,4 km2 na terenie którego przebywa ponad 650 zwierząt[4]. W Hawkinge znajduje się najstarsze muzeum poświęcone Bitwie o Anglię - Kent Battle of Britain Museum[5].

Na przylądku Dungeness znajduje się otwarta w 1983 roku elektrownia atomowa Dungeness B (planowane zamknięcie w 2018 roku, Dungeness A została zamknięta w 2006 roku)[6].

Spis treści

Podział administracyjny | edytuj kod

Dystrykt obejmuje miasta Folkestone, Hawkinge, Hythe, Lydd i New Romney oraz 25 civil parish:

Dystrykt dzieli się na 22 okręgi wyborczych[7]:

Demografia | edytuj kod

W 2011 roku dystrykt Folkestone and Hythe miał 107 969 mieszkańców. Zgodnie ze spisem powszechnym z 2011 roku dystrykt zamieszkiwało 426 osób urodzonych w Polsce[8].

Podział mieszkańców według grup etnicznych na podstawie spisu powszechnego z 2011 roku[9]:

Podział mieszkańców według wyznania na podstawie spisu powszechnego z 2011 roku[10]:

Transport i komunikacja | edytuj kod

Romney, Hythe and Dymchurch Railway

W Folkstone znajduje się północny terminal Eurotunelu.

Na terenie dystryktu znajdują się stacje Folkestone West i Folkestone Central które obsługują linie kolei dużej prędkości High Speed 1, na której jeżdżą pociągi Southeastern Highspeed, z tą różnicą, że poruszają się tutaj zwykłymi torami i dopiero na stacji Ashford International w dystrykcie Ashford wjeżdżają na linię High Speed. Ponadto na stacji Folkestone West zatrzymują się luksusowe pociągi turystyczne Venice-Simplon Orient Express.

Pozostałe stacje kolejowe:

 • Sandling
 • Westenhanger

Ponadto między Hythe a Dungeness na trasie o długości 22 km kursuje kolej wąskotorowa Romney, Hythe and Dymchurch Railway[11]. Zatrzymuje się ona na następujących stacjach: Hythe, Dymchurch, St Mary's Bary, Rommney Warren, New Romney, Romney Sands i Dungeness.

Na terenie dystryktu znajduje się także port lotniczy Lydd które obecnie obsługuje połączenia do Le Touquet-Paris-Plage.

Przez dystrykt przechodzi autostrada M20 a także droga A20 łącząca Dover z centrum Londynu.

Inne miejscowości | edytuj kod

Acrise, Arpinge, Barrowhill, Breach, Brenzett, Brookland, Burmarsh, Danton Pinch, Densole, Dymchurch, Elham, Elmsted, Etchinghill, Greatstone-on-Sea, Hawkinge, Ivychurch, Lydd-on-Sea, Lyminge, Lympne, Newchurch, Newingreen, Newington, Old Hawkinge, Old Romney, Paddlesworth, Peene, Postling, Rhodes Minnis, St Mary's Bay, Saltwood, Sandgate, Sandling, Sellindge, Snargate, St Mary in the Marsh, Stanford, Stelling Minnis, Westenhanger, Wingmore.

Przypisy | edytuj kod

 1. „ons.gov.uk – 2011 Census: KS102EW Age structure, local authorities in England and Wales”
 2. „lympnecastle.co.uk – Official site”
 3. „saltwoodcastle.com – Official site”
 4. „aspinallfoundation.org – Port Lympne”
 5. „kbobm.org – Offcial site”
 6. „edfenergy.com - Dungeness B ”
 7. „shepway.gov.uk - Your Councillors by Ward”
 8. „ons.gov.uk – 2011 Census: KS204EW Country of birth, local authorities in England and Wales”
 9. „ons.gov.uk – 2011 Census: KS201EW Ethnic group, local authorities in England and Wales”
 10. „ons.gov.uk – 2011 Census: KS209EW Religion, local authorities in England and Wales”
 11. „rhdr.org.uk – Official website”
Miejscowości dystryktu Folkestone and Hythe
Na podstawie artykułu: "Folkestone and Hythe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy