Fomm ir-Riħ


Fomm ir-Riħ w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fomm ir-Riħ – zatoka położona w zachodniej części Malty, nad Morzem Śródziemnym. Znajduje się na północ od miejscowości Baħrija, na pograniczu dwóch jednostek administracyjnych: Mġarr i Rabat.

Plaża typu pocket, o długości 70,3 m, szerokości 7,4 m i powierzchni 611 m2. Zbudowana jest głównie z bardzo grubych żwirów, bardzo małych głazów i żwirów gruboziarnistych[1] Procentowy udział frakcji: żwiry 78%, głazy 22%[1].

Budowa geologiczna | edytuj kod

Geologia wysp maltańskich składa się z młodych warstw osadowych pierwotnie osadzonych w osadach morskich około 30 do 5 milionów lat temu w oligocenie i miocenie.

Południową granicę zatoki wyznacza uskok, charakteryzujący się wysokim klifem, eksponujący formację Lower Coralline Limestone (Ryc.1). Na wschodniej ścianie znajduje się dobrze widoczna synklina (Ryc.2).

Klif. Wschodnia część zatoki, z widoczną synkliną na górze i formacją Blue Clay u podnóża. Budowa geologiczna zatoki Fomm ir-Riħ.

Lower Coralline Limestone, Ol3 – (oligocen, szat) najstarsza formacja odkryta na wyspach maltańskich. Twardy jasno-szary wapień złożony z pokładów zawierających morskie wapienne algi koralowe[2].

Formacja Globigerina Limestone, M1 – (miocen, akwitan) od blado kremowych do żółtych wapieni, budowanych przez otwornice. Górna warstwa o twardym podłożu. Skamieniałe osady zawierają: mięczaki, korale, zęby ryb i jeżowce. Obecność glaukonitu. Grubość do 80 m.

Formacja Blue Clay, M2-3 – (miocen, lang-torton) szare margle pelagiczne, zazwyczaj z dobrze rozwiniętymi pokładami zbudowanymi z otwornic, ale o niższej zawartości gliny.

Formacja Upper Coralline Limestone, M3 – (miocen, wczesny messyn) najmłodsza formacja znajdująca się na wyspach maltańskich. Twarde, jasno szare wapienie z niewielką pozostałością bioskamieniałości. Występowanie ostańców erozyjnych i synklin.

Formacja Upper Coralline Limestone, M3 – (miocen, późny torton – wczesny messyn) jasno szare i brązowo-szare gruboziarniste wapienie (wackestones and packstones) zawierające glony, mięczaki i jeżowce. Grubość 30-50 m[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b SammutS. Sephora SammutS. i inni, Pocket beach sediment: A field investigation of the geodynamic processes of coarse-clastic beaches on the Maltese Islands (Central Mediterranean), 2017 .
  2. a b {{{tytuł}}}, malta-contshelf.maps.arcgis.com [dostęp 2019-01-18] .tytuł
Na podstawie artykułu: "Fomm ir-Riħ" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy