Formuła Ford


Formuła Ford w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Formuła Ford – juniorska seria wyścigowa samochodów jednomiejscowych. W jej skład wchodzi wiele serii wyścigowych na całym świecie, które mają być ważnym krokiem w karierze zawodnika na drodze do Formuły 1. Zazwyczaj jest to pierwsza seria wyścigowa po przejściu kierowcy z kartingu do bolidów wyścigowych. Sukces w Formule Ford zazwyczaj umożliwia kierowcy występy w seriach organizowanych w ramach Formuły Renault 2.0 czy też Formuły 3. W Formule Ford nie ma określonego jednego konstruktora bolidu. Każda seria organizowana w ramach Formuły Ford może wybrać swojego konstruktora, przestrzegając jednak odpowiednich specyfikacji określonych w regulaminie.

Pierwsze serie wyścigowe pod szyldem Formuły Ford zaczęły powstawać w latach 60. Do najstarszych edycji należą serie brytyjska i europejska. W późniejszych latach pojawiły się także serie wyścigowe w Ameryce Północnej, Australii oraz w Azji. Ze względu na pojemność silnika bolidu wyścigowego, rozróżnia się często serie Formuły Ford 2000 oraz Formuły Ford 1600. Obecnie najbardziej popularnymi konstruktorami samochodów Formuły Ford są Van Diemen, Mygale oraz australijskie Spectrum. W historii na tym polu zaznaczyły się również: Titan, Lotus, Merlyn, Hawke, Citation, Swift, Euroswift, Elden, Reynard, Crosslé, Lola, Zink, Bowin, Royale i Cooper Racing. Od 2012 roku stosuje się silnik spalinowy Ford EcoBoost z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa.

Mistrzostwa | edytuj kod

Na świecie istnieje wiele serii wyścigowych pod szyldem Formuły Ford. Wszystkie opierają się na tym samych zasadach i regulacjach z dostosowaniem do lokalnych warunków.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Formuła Ford" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy