Fortuna Sittard


Fortuna Sittard w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fortuna Sittard Combinatieholenderski klub piłkarski mający siedzibę w mieście Sittard. Swoje domowe mecze klub rozgrywa na stadionie Wagner & Partners Stadion, który może pomieścić 13 tysięcy widzów. Klub powstał jako fuzja zespołów Fortuna 54 oraz Sittardia i dzięki tej fuzji 1 lipca 1968 powstał Fortuna Sittard Combinatie. Największym sukcesem Fortuny 54 było wywalczenie Pucharu Holandii w 1957 roku i wicemistrzostwa Holandii (2. miejsce za Ajaksem Amsterdam) w tym samym roku. W 1964 roku Fortuna 54 po raz drugi zdobyła krajowy puchar. Sittardia natomiast nie odnosiła sukcesów i najczęściej broniła się przed spadkiem.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W latach 90. klub niemal nieprzerwanie grał w Eredivisie i wychował wówczas paru znanych piłkarzy, w tym reprezentantów Holandii, jak choćby Kevina Hoflanda, Marka van Bommela czy Fernando Ricksena. Niedługo potem zawodnicy odeszli do PSV Eindhoven czy Rangers F.C.. W klubie grali wówczas także młodzi wychowankowie PSV, którzy mieli się ogrywać w zespole Fortuny, a byli to Wilfred Bouma i Patrick Paauwe. Zawodników tych wychowywał Bert van Marwijk, który w zespole z Sittard rozpoczynał swoją karierę trenerską.

Po zakończeniu sezonu 1999/2000 van Marwijk został zatrudniony w Feyenoordzie i od tego czasu zespół zaczął upadać. System szkoleniowy nie sprawdzał się, a piłkarze którzy przyszli do Fortuny nie prezentowali wysokich umiejętności. Efektem tego był spadek z Eredivisie w 2001 roku, a klub zaczął przeżywać kłopoty finansowe. Światełko pojawiło się w 2003 roku, gdy kibice klubu wygrywając na loterii przeznaczyli część pieniędzy na klub.

W sezonie 2005/2006 klub pobił nowy niechlubny rekord w historii ligi holenderskiej, gdy nie potrafił wygrać przez 28 ligowych meczów, a do tego trzykrotnie z rzędu zajmował ostatnią pozycję w drugiej lidze.

Sukcesy | edytuj kod

Europejskie puchary | edytuj kod

Trenerzy w historii klubu | edytuj kod

Skład w sezonie 2017/2018 | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Fortuna Sittard" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy