Fortyfikacja


Fortyfikacja w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Fortyfikacje na ilustracji z początku XX w Bastion (Zamek św. Marka w St. Augustine na Florydzie) Fort (Fort 31 w Krakowie) Twierdza (Twierdza Mehrangarh w Dźodhpur) Twierdza gwiazda (Bourtange w Holandii) Podziemna część fortyfikacji – tunele Mury obronne (Mury obronne twierdzy w Chocimiu) Wzniesione z kamienia polnego i rudy darniowej żelaza średniowieczne mury obronne i basteje w Szprotawie Schron (Ruda Śląska, Obszar Warowny Śląsk) Okop (Zdjęcie z 1916 r.)

Fortyfikacja (z łac. fortificatio – umocnienie, od fors dpn. fortis siła i ficatio od facere robić, czynić, działać) – zespół obiektów wojskowych w postaci odpowiednich budowli i urządzeń, przeznaczonych do prowadzenia działań obronnych.

Ponadto jest to dziedzina inżynierii wojskowej, która zajmuje się przygotowywaniem terenu do walki przez opracowanie, zaprojektowanie i zorganizowanie prac mających na celu wykonanie obiektów i zespołów fortyfikacyjnych służących do osłony wojsk i obszaru terytorium podczas działań bojowych.

Jest to także nauka wojskowo-techniczna (dziedzina inżynierii wojskowej), opracowująca podstawy teoretyczne i sposoby praktyczne ochrony i obrony wojsk, ludności, obiektów tyłowych wojsk i gospodarki od działania środków napadu środkami rażenia, metodą budowy lub wykorzystania umocnień.

Spis treści

Podział fortyfikacji | edytuj kod

Obiekty fortyfikacyjne dzieli się na:

Typy fortyfikacji | edytuj kod

Wyróżnia się następujące typy fortyfikacji:

Elementy fortyfikacji | edytuj kod

Elementami obiektów fortyfikacyjnych są:

Znani twórcy fortyfikacji | edytuj kod

Do znanych twórców specjalizujących się w budowaniu obiektów fortyfikacyjnych należą:

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (budynek wojskowy):
Na podstawie artykułu: "Fortyfikacja" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy