Fouad Siniora


Fouad Siniora w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fouad Siniora (arab. فؤاد السنيورة, ur. 14 kwietnia 1943 w Sydonie) – libański polityk p.o. prezydenta Libanu od 24 listopada 2007 do 25 maja 2008, premier Libanu od 19 lipca 2005 do 9 listopada 2009.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w rodzinie muzułmanów sunnitów. Ukończył studia MBA na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie. Przez pewien czas wykładał na swej Alma Mater. W latach siedemdziesiątych pracował w departamencie audytowym w Libańskim Banku Centralnym, by następnie zostać zatrudniony przez Rafika Haririego. Z czasem stał się jego bliskim współpracownikiem. Jest także bliskim współpracownikiem syna Haririego, Saada.

Kiedy Hariri został premierem w 1992, mianował Siniorę ministrem finansów. Funkcję tę pełnił do 1998. Ponownie pełnił tę funkcję w latach 2000-2004. Po zwycięstwie w wyborach parlamentarnych antysyryjskiej opozycji, Siniora został premierem Libanu.

24 listopada 2007 roku prezydent Émile Lahoud zakończył pełnienie funkcji głowy państwa. Opozycja zbojkotowała przewidziane dwa miesiące wcześniej wybory nowego prezydenta, jak i kilkanaście kolejnych sesji parlamentu, podczas których Zgromadzenie Narodowe miało dokonać wyboru następcy Lahouda. Zgodnie z libańską konstytucją Siniora przejął obowiązki prezydenta państwa. Funkcję tę pełnił do 25 maja 2008 roku, kiedy to na nowego prezydenta wybrano Michela Sulaimana. Zgodnie z procedurą, nowy prezydent musi desygnować nowego premiera. 27 maja parlamentarna większość wysunęła Siniorę jako kandydata na premiera (Siniora uzyskał poparcie 68 deputowanych). Michael Sulaiman powierzył ustępującemu premierowi misję sformowania nowego rządu.[1] W 2009 roku został wybrany do Zgromadzenia Narodowego z okręgu Sydon. Na stanowisku premiera zastąpił go Saad Hariri.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Prezydent Libanu powierza Fuadowi Siniorze misję utworzenia rządu. Rzeczpospolita, 28 maja 2008. [dostęp 30.05.2008].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Fouad Siniora" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy