Fram (1892)


Fram (1892) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Statek Fram - widok współczesny Fridtjof Nansen siedzący i palący fajkę przed statkiem Fram

Fram (norw. Naprzód) – norweski statek, który wsławił się wyprawami do Arktyki i Antarktyki, obecnie znajduje się w muzeum statku polarnego Fram w OsloFrammuseet.

Statek został zbudowany w 1892 roku na zamówienie podróżnika Fridtjofa Nansena i wziął udział w trzech wielkich ekspedycjach polarnych: Fridtjofa Nansena (w latach 18931896), Ottona Sverdrupa (18981902) oraz Roalda Amundsena (19101912).

Spis treści

Konstrukcja | edytuj kod

Nansen planując wyprawę do Arktyki przewidywał, że statek przez jakiś czas będzie podróżował wraz z lodem, "wmarznięty" w pole lodowe. Nie było wówczas technicznych możliwości zbudowania statku odpornego na nacisk lodu. Z tego powodu postanowił nadać Framowi odpowiedni kształt, powodujący wypychanie statku pod naciskiem lodu, do góry, ponad lód. Dodatkowe rozwiązania: staranne ocieplenie statku, podnoszony ster i śruba pozwoliły statkowi przetrwać podróże w lodach.

W muzeum znajduje się cały statek wraz z oryginalnym wyposażeniem z czasów wypraw polarnych.

Nazwane po Fram | edytuj kod

Nazwy geograficzne | edytuj kod

Fram w kulturze | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Fram (1892)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy