Francesco Melzi


Francesco Melzi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Flora

Francesco Melzi (właśc. Giovanni Francesco Melzi) (ur. 1492 lub 1493 w Mediolanie, zm. 1568) – włoski artysta renesansowy, syn Girolama Melziego, uczeń Leonarda da Vinci.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Melzi odebrał dobre wykształcenie i wychowanie. Był synem dowódcy milicji mediolańskiej. Siedzibą Melzich była willa nad rzeką Addą w Vaprio.

Latem 1507 r. Melzi poznał Leonarda da Vinci, który w 1508 r. przyjął go do swojej pracowni. Francesco stał się świetnym rysownikiem i malarzem, ale wkrótce zaczął być w pracowni głównym skrybą, a nie artystą. Kopiował liczne notatki mistrza, dzięki czemu mamy informacje o zaginionych notatkach Leonarda. Za swoją pracę otrzymywał od mistrza 400 écus miesięcznie. Leonardo nazywał go zdrobniale Cecco (włos. Cecho).

Odkąd wstąpił do pracowni Leonarda stał się jego nieodłącznym towarzyszem. 24 września 1513 r. wyjechał z mistrzem do Rzymu, a następnie do Francji. Historycy i badacze tematu są w większości przekonani, iż Francesco Melzi był kochankiem Leonarda[1]. Dzielił z Leonardem wspólny dom i towarzyszyl mu do jego śmierci 2 maja 1519. On był tym, który powiadomił rodzinę geniusza o jego śmierci w liście z 1 czerwca 1519. Melzi w swoich notatkach okreslał go też, jako drugiego ojca. Po śmierci mistrza stał się jego spadkobiercą. Jako spuściznę po mistrzu otrzymał jego pisma, rysunki i obrazy oraz rentę.

Po śmierci Leonarda Melzi poślubił szlachciankę Angiolę Landriani, z którą spłodził ośmioro dzieci. Później sam stał się nauczycielem. Jego uczniem był m.in. Girolamo Figin.

Najprawdopodobniej młodzieńcze oblicze Melziego zostało uwiecznione na obrazie Portret młodzieńca z papugą autorstwa Pietra Marani.

Twórczość | edytuj kod

Jego pierwszy datowany rysunek pochodzi z 1510 r. Kopiował liczne notatki, rysunki i inne prace mistrza, dzięki czemu mamy więcej informacji o zaginionych efektach pracy Leonarda. Fracescowi przypisuje się także wykonanie portretu z profilu przedstawiającego Leonarda. Przypuszcza się także, iż w czasie pobytu w Clos Luce z umierającym da Vincim sporządził rysunek Zamek w Amboise. Dziełem uznawanym z całą pewnością za stworzone przez Melziego jest obraz Flora, pochodzący z 1520 r.

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. :The Gay 100", Paul Russell, Kensington Books, ​ISBN 0-7582-0100-1​ (str.73)
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Francesco Melzi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy