Franciszek Masłowski (organista)


Franciszek Masłowski (organista) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Franciszek Jan Masłowski (ur. 1878, zm. 1958) – organista, dyrygent chórów, związany z Bydgoszczą.

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w 9 marca 1878 r. w Radomiu, w powiecie iławskim (Warmia), w rodzinie związanej z muzyką. Był najstarszym synem Stanisława i Katarzyny z domu Mojak. Jego ojciec śpiewał w kościelnym chórze i grał na fortepianie, a młodsi bracia: Stanisław i Izydor byli w późniejszym okresie muzykami pracującymi w Bydgoszczy.

Gdy rodzice przeprowadzili się do Poznania, uczył się najpierw prywatnie w domu gry na fortepianie, a następnie uczęszczał do prywatnego konserwatorium muzycznego w Poznaniu, gdzie uczył się gry na fortepianie i organach.

W 1898 r. rozpoczął pracę organisty w kościele pw. Świętej Trójcy w miejscowości Góra, w powiecie inowrocławskim. W 1900 r. przeniósł się do Trzemeszna, gdzie w gimnazjum nauczał muzyki i śpiewu. W kościele pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej pracował jako organista przez 12 lat. Prowadził także chór szkolny i parafialny. W Trzemesznie założył rodzinę, z żoną Kunegundą wychowali pięcioro dzieci. Jego syn Jan był muzykiem, m.in. członkiem zespołu terenowego Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej.

W sierpniu 1912 r. zamieszkał wraz z rodziną w Bydgoszczy i rozpoczął pracę organisty w nowo zbudowanym kościele pw. Świętej Trójcy. Dwa lata później zamieszkał na terenie kościelnym przy ul. Świętej Trójcy 26/4, gdzie mieszkał do śmierci.

W 1913 r. przejął batutę dyrygencką Towarzystwa Śpiewu „Moniuszko” i jednocześnie prowadził chór dziewcząt „Mały Chór”. Chórem „Moniuszko” dyrygował przez 43 lata. Należał do najwybitniejszych organistów w Bydgoszczy i okolicy. Często urządzał koncerty organowe, wykonywał utwory wybitnych kompozytorów polskich i obcych oraz własne. Zachwyt wiernych wzbudzały jego improwizacje organowe w czasie nabożeństw.

Zmarł 15 kwietnia 1958 r. w szpitalu w Żorach w woj. śląskim. Został pochowany na cmentarzu katolickim Świętej Trójcy w Bydgoszczy, przy ul. Lotników.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Franciszek Masłowski (organista)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy