Franciszek Ratajczak


Franciszek Ratajczak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Franciszek Ratajczak Pomnik Franciszka Ratajczaka w Śniatach

Franciszek Ratajczak (ur. 24 listopada 1887 w Śniatach, zm. 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu), syn Józefa i Eufrozyny z Piotrowskich, powstaniec wielkopolski, który zginął jako pierwszy w Poznaniu.

Życiorys | edytuj kod

W poszukiwaniu pracy wyjechał do Wanne (Herne) w Westfalii, gdzie pracował jako górnik. W czasie I wojny światowej został wcielony do armii pruskiej i walczył na froncie zachodnim.

Był czynnym członkiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Musiał być bardzo aktywnym działaczem, gdyż po rewolucji listopadowej 1918 roku, został skierowany do Poznania, by pomóc w organizacji ruchu niepodległościowego. Na początku grudnia 1918 wraz z grupą ludzi został przydzielony do oddziałów Służby Straży i Bezpieczeństwa stacjonujących w Forcie Raucha (Berdychowo) pod dow. por. Ed. Krauzego. W dniu wybuchu powstania wielkopolskiego 27 grudnia 1918 wraz z całym oddziałem został skierowany do zamku cesarskiego, w celu wzmocnienia stacjonującej tam polskiej załogi. Ostrzeliwany przez niemieckich grenadierów pluton, w którym służył, nacierał na prezydium policji. W czasie ataku został ciężko ranny i w godzinach wieczornych zmarł. Pochowano go w grobowcu powstańców wielkopolskich na Cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu (kwatera Iak-6-1)[1].

Grobowiec powstańców wielkopolskich na Cmentarzu Górczyńskim

Żonaty z Marianną Maćkowiak, ojciec dwójki dzieci: Cecylii i Eryka Franciszka. Jego imieniem nazwano w Poznaniu ulicę, przy której został ranny. Znajduje się tam też tablica pamiątkowa.

W rodzinnych Śniatach upamiętniono go pomnikiem.

W Kościanie przy ulicy Wielichowskiej znajduje się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych imienia Franciszka Ratajczaka.

Przypisy | edytuj kod

  1. Franciszek Ratajczak – miejsce pochówku [dostęp 2020-04-18]

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Franciszek Ratajczak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy