Franciszek Strzałko


Franciszek Strzałko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Tablica w mauzoleum Strzałków i Libickich w Radzewicach

Franciszek Strzałko (ur. 13 września 1904 w Żywotówce, zm. 6 listopada 1993 w Londynie) – polski historyk sztuki i żołnierz.

W 1927 ukończył studia w Szkole Nauk Politycznych, a rok później na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie rozpoczął naukę na Wydziale Filozoficznym, który ukończył w 1936. Pozostał na uczelni w charakterze pracownika naukowego początkowo na stanowisku asystenta, a następnie starszego asystenta w Katedrze Historii Sztuki. W tym okresie prowadził prace badawcze dotyczące architektury sakralnej w południowej Polsce[1].

Walczył podczas II wojny światowej w siłach II Korpusu. Odbył kampanię wrześniową, a także włoską i francuską. Jako historyk sztuki zainteresowany w dużej mierze architekturą drewnianą, przebywając na emigracji był członkiem korespondentem zamiejscowym Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie[1]. Pochowany w mauzoleum Strzałków i Libickich w Radzewicach pod Mosiną[2].

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Wybór członków Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie, Polskie Towarzystwo Naukowe na Ojczyźnie s. 111. docplayer.pl. [dostęp 2016-11-02].
  2. Sejm Wielki
  3. Komunikat o nadaniu Orderu Odrodzenia Polski z dnia 11 listopada 1990 roku. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, s. 57, Nr 4 z 20 grudnia 1990. 
  4. Komunikat o nadaniu Złotego Krzyża Zasługi. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, s. 64, Nr 4 z 11 listopada 1986. 

Bibliografia | edytuj kod

  • Tablica pamiątkowa na mauzoleum Strzałków i Libickich w Radzewicach
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Franciszek Strzałko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy