Franciszka Bragança


Franciszka Bragança w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Infantka Franciszka Bragança

Franciszka Karolina Joanna Leopoldyna Romana Ksawier de Paula Micaela Rafaela Gabriela Gonzaga de Bragança (ur. 2 sierpnia 1824 w Rio de Janeiro; zm. 27 marca 1898 w Paryżu) – księżniczka Brazylii i infantka Portugalii, księżna Joinville.

Była córką Piotra I – króla Portugalii i cesarza Brazylii, i jego pierwszej żony – Marii Leopoldyny, arcyksiężniczki austriackiej. Wyszła za mąż za Franciszka Orleańskiego, księcia Joinville, syna króla Francuzów - Ludwika Filipa I i Marii Amelii Burbon. Ślub odbył się 1 maja 1843 w Rio de Janeiro. Para doczekała się trójga dzieci:

Franciszka, księżna Joinville

Poprzez swoją starszą córkę Franciszka została babką pretendenta do tronu FrancjiJana Orleańskiego, księcia de Guise. Jedyny syn Franciszki prawdopodobnie nigdy się nie ożenił, a dzieci doczekał się z konkubinatu. Młodsza córka Franciszki urodziła się w Anglii, gdzie francuska rodzina królewska udała się na wygnanie - rok później zmarł teść Franciszki - obalony Ludwik Filip I. Za czasów Drugiego Cesarstwa, Napoleon III zgodził się na powrót Burbonów do Francji i tak Franciszka zmarła w Paryżu, w wieku 73 lat. Jej mąż przeżył ją o dwa lata i zmarł w 1900 - również w Paryżu.

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Franciszka Bragança" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy