Frank Lentini


Frank Lentini w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Frank Lentini, właśc. Francesco A. Lentini, ps. „The Great Lentini” (ur. 8 lipca 1884/5 lub 18 maja 1889 w Rosolini, zm. 22 września 1966 w Jacksonville) – amerykański artysta cyrkowy pochodzenia włoskiego. Znany z posiadania trzech nóg, czterech stóp i dwóch penisów[1]

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się 8 lipca 1884 lub 8 lipca 1885, lub 18 maja 1889 w Rosolini na Sycylii z pasożytniczym bliźniakiem wrośniętym w ciało. Miał jedenaścioro rodzeństwa (siedem sióstr i czterech braci), z których żadne nie miało fizycznych nieprawidłowości[1].

Kiedy miał osiem lat, jego rodzina wyemigrowała z Włoch do Stanów Zjednoczonych. Po zaangażowaniu się w pokazy swojej rzadkiej przypadłości zaczął być znany jako „The Great Lentini” (pol. Wspaniały/Wielki Lentini) i dołączył do cyrku Ringling Brothers Circus. Mając 30 lat, otrzymał amerykańskie obywatelstwo. W czasie ponadczterdziestoletniej kariery występował w każdym spośród największych amerykańskich cyrków, włącznie z Barnum and Bailey i Buffalo Bill’s Wild West Show[1].

W młodości używał dodatkowej trzeciej nogi do gry w piłkę nożną, stąd wzięło się jego ówczesne przezwisko „Three-Legged Football Player” (pol. Trójnożny Piłkarz).

Zmarł 22 września 1966[2] w Jacksonville na Florydzie.

Życie prywatne | edytuj kod

Był dwukrotnie żonaty. Ożenił się z Theresą Murray, z którą miał czworo zdrowych dzieci: Josephine, Natale, Franka i Jamesa.

Media | edytuj kod

W roku 1995, jedna z jego fotografii została zamieszczona na tylnej stronie opakowania płyty zespołu Alice in Chains o takiej samej nazwie[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c David Wallechinsky, Irving Wallace: Biography of Three-Legged Wonder Franceso A. Lentini Part 1 (ang.). trivia-library.com. [dostęp 2017-02-28].
  2. David Wallechinsky, Irving Wallace: Biography of Three-Legged Wonder Franceso A. Lentini Part 2 (ang.). trivia-library.com. [dostęp 2017-02-28].
  3. Poligrafia dołączona do albumu Alice in Chains; wyd. Columbia, nr kat. CK 67248.
Na podstawie artykułu: "Frank Lentini" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy