Franz Büchner


Franz Büchner w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Franz Büchner (ur. 2 stycznia 1898 w Lipsku; zm. 18 marca 1920 koło Lipska) - as lotnictwa niemieckiego z 40 zwycięstwami w I wojnie światowej.

Urodzony w Saksonii. Po wybuchu I wojny światowej zgłosił się na ochotnika do piechoty niemieckiej (Kgl. Sächsisches 7. Infanterie-Regiment König Georg Nr. 106). Służy na obu frontach wschodnim i zachodnim. W czasie walk we Francji został ranny 3 kwietnia 1916 roku. Wkrótce został przeniesiony do Luftstreitkräfte i został przeszkolony na pilota obserwacyjnego.

W marcu 1917 roku po przejściu przeszkolenia na samolotach jednomiejscowych został przydzielony do Jagdstaffel 9. W eskadrze odniósł swoje pierwsze i jedyne zwycięstwo w Jasta 9 w dniu 17 sierpnia 1917 roku. Wkrótce został przeniesiony do Jagdstaffel 13, gdzie odniósł wszystkie pozostałe swoje zwycięstwa. Wśród zestrzelonych pilotów nieprzyjaciela było dwóch asów: brytyjskiego Josepha Callaghana i kanadyjskiego Merrilla Taylora.

W dniu 25 października 1918 roku został odznaczony orderem Pour le Mérite, jako jeden z ostatnich przed abdykacją cesarza.

W czasie rozruchów "rewolucyjnych" w powojennych Niemczech latał na rozpoznania przeciwko oddziałom komunistycznym. Został zabity w czasie lotu rozpoznawczego w okolicach rodzinnego Lipska.

Odznaczenia | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Norman L. R. Franks, Frank W. Bailey, Russell Guest: Above the Lines - The Ace and Fighter Units of German Air Service, Naval Air Service and Flanders Marine Corps 1914 - 1918. Londyn: Grub Street, 1993. ISBN 0-948817-73-9. (ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Franz Büchner" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy