Franz Pfnür


Franz Pfnür w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Franz Pfnür (ur. 21 listopada 1908 w Berchtesgaden - zm. 21 września 1996) – niemiecki narciarz alpejski, mistrz olimpijski oraz trzykrotny medalista mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Największe sukcesy w karierze Franz Pfnür osiągnął w 1934 roku, kiedy podczas mistrzostw świata w Sankt Moritz w trzech startach wywalczył trzy medale. Najpierw zajął drugie miejsce w biegu zjazdowym, w którym lepszy o 7,6 sekundy okazał się David Zogg ze Szwajcarii. Następnie zwyciężył w slalomie, wyprzedzając Zogga o 1,7 sekundy i jego rodaka, Williego Steuriego o 1,9 sekundy. Wyniki te dały mu także srebrny medal w kombinacji, w której na podium rozdzielił Davida Zogga i kolejnego Szwajcara, Heinza von Allmena. Dwa lata później Pfnür wystartował na igrzyskach olimpijskich w Garmisch-Partenkirchen. Po zjeździe do kombinacji zajmował drugie miejsce, tracąc do prowadzącego Birgera Ruuda z Norwegii 4,4 sekundy. W slalomie okazał się najlepszy i zwyciężył w kombinacji, wyprzedzając swego rodaka, Gustava Lantschnera oraz Émile'a Allaisa z Francji.

W 1937 roku Pfnür wstąpił do SS i został skierowany do Głównego Urzędu Rasy i Osadnictwa SS. W czasie II wojny światowej został poważnie ranny. Po zakończeniu wojny nie poniósł konsekwencji udziału w zbrodniach wojennych.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Franz Pfnür" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy