Frederik Kortlandt


Frederik Kortlandt w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Frederik Kortlandt

Frederik Herman Henri (Frits) Kortlandt (ur. 19 czerwca 1946 w Utrechcie) – holenderski językoznawca, profesor lingwistyki deskryptywnej i porównawczej na Uniwersytecie w Lejdzie.

Jest synem etologa Adriaana Kortlandta. Ukończył językoznawstwo i literaturę słowiańską, ekonomię matematyczną oraz lingwistykę matematyczną na Uniwersytecie Amsterdamskim.

Jest ekspertem w zakresie języków bałtyckich i słowiańskich oraz ogólnie rodziny indoeuropejskiej, w tym języka praindoeuropejskiego, przy czym jest również autorem publikacji dotyczących innych grup. Zajmował się także pracami nad łączeniem rodzin językowych w tzw. super-grupy, np. indo-uralską. Wraz z Georgem van Driemem i kilkoma innymi kolegami, jest zwolennikiem tzw. lejdeńskiej szkoły językoznawstwa, która opisuje języki w kategoriach memu czy łagodnych pasożytów.

Jest członkiem Holenderskiej Królewskiej Akademii Nauk i laureatem Nagrody Spinozy (1997). W 2007 r. opublikował własną wersję bajki Owca i konie w rekonstruowanym języku praindoeuropejskim, znaczącą różniącą się od poprzednich.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Frederik Kortlandt" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy