Fredrik Lindgren


Fredrik Lindgren w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Fredrik Tobias Lindgren (ur. 15 września 1985 w Örebro) – szwedzki żużlowiec, brat Ludviga Lindgrena – również żużlowca.

Obecnie reprezentuje dwa zespoły: polski Włókniarz Częstochowa oraz szwedzką Eskilstunę Smedernę. W 2006 r. w I lidze polskiej uzyskał średnią biegową równą 2,26, dzięki czemu walnie przyczynił się do awansu ZKŻ Zielona Góra do Ekstraligi. Został uhonorowany stałą dziką kartą na starty w GP na sezon 2008. Jego największymi sukcesami są: brązowy medal w DMŚ 2008, 1 miejsce w GP Szwecji oraz 3 medale DMP z Falubazem Zielona Góra ( 2009-złoty, 2010-srebrny i 2008-brązowy). Został także uhonorowany dziką kartą na starty w cyklu GP 2009. W 2009 roku zdobył złoty medal Elite League. W roku 2010 zdobył wicemistrzostwo Szwecji a także srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Polski z drużyną z Zielonej Góry.

Na początku sezonu 2009, po turnieju o Grand Prix Czech, przez dwa tygodnie był liderem klasyfikacji przejściowej cyklu Grand Prix. Stało się tak, gdyż pomimo zajęcia w inaugurujących sezon zawodach drugiego miejsca, zdobył więcej punktów (19) niż ich zwycięzca – Emil Sajfutdinow (17). Prowadzenie w cyklu utracił jednak już po następnych zawodach (o Wielką Nagrodę Europy), gdzie zdobył zaledwie dwa punkty i spadł w przejściowej klasyfikacji na siódme miejsce.

W sezonie 2016 ponownie startował w cyklu Grand Prix zastępując Jarosława Hampela.

Sezon 2017 był najlepszym sezonem w jego karierze. Szwed wygrał Grand Prix Polski i przez długi czas utrzymywał się w czołówce cyklu. Szansy na medal pozbawiła go kontuzja, w wyniku której nie mógł wystartować w dwóch ostatnich turniejach. Liczba jego punktów wystarczyła jednak by utrzymać się w cyklu na rok 2018. Ponadto zdobył srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Świata, a także wicemistrzostwo Szwecji.

W tym samym roku Szwed dołączył do tzw. „Klubu 100”, do którego przynależą zawodnicy, którzy w swojej historii startów odjechali 100 i więcej turniejów Grand Prix.

W sezonie 2017 w polskiej PGE Ekstralidze wystartował w 13 meczach, w których zdobył 128 punktów i 6 bonusów. Jego średnia biegowa wyniosła 1,887 punktu na wyścig. Startował dla Row-u Rybnik.

W 2018 roku reprezentuje barwy dwóch drużyn, polskiego Włókniarza Częstochowa i szwedzkiej Eskilstuny Smederny.

Spis treści

Starty w Grand Prix (Indywidualnych Mistrzostwach Świata na Żużlu) | edytuj kod

Zwycięstwa w poszczególnych zawodach Grand Prix | edytuj kod

Miejsca na podium | edytuj kod

Punkty w poszczególnych zawodach Grand Prix | edytuj kod

Starty w lidze polskiej | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Fredrik Lindgren" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy