Freeman Dyson


Freeman Dyson w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Freeman John Dyson (ur. 15 grudnia 1923 w Crowthorne, zm. 28 lutego 2020 w Princeton) – amerykański naukowiec: fizyk teoretyczny, astrofizyk, matematyk i futurolog pochodzenia angielskiego, profesor Institute for Advanced Study (IAS) w Princeton. Laureat licznych nagród, w tym Nagrody Templetona (2000) oraz prestiżowych nagród fizycznych, ustępujących statusem tylko Nagrodzie Nobla: Nagrody Wolfa w dziedzinie fizyki (1981), Medalu Lorentza (1966) i Medalu Maksa Plancka (1969).

Dyson to jeden z pionierów elektrodynamiki kwantowej, współautor astronautycznego projektu Orion i twórca futurologicznej koncepcji sfery Dysona.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Studiował w Winchester College i w Trinity College na Uniwersytecie Cambridge, gdzie w 1945 uzyskał licencjat z matematyki. Następnie był wykładowcą Trinity College, a później stypendystą Commonwealth Fellowship na Uniwersytecie Cornella, a także wykładowcą na Uniwersytecie Birmingham. W latach 1951–1953 profesor fizyki Cornell University w Ithaca, od 1953 profesor Institute for Advanced Study w Princeton. Był profesorem wizytującym na Yeshiva University w Max-Planck-Institut für Physik und Astrophysik w Monachium[1]. Od 1964 członek Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie.

Autor licznych prac głównie z zakresu kwantowej teorii pola i fizyki matematycznej. Był jednym z twórców, oprócz R.Ph. Feynmana, J.S. Schwingera i Sh. Tomonagi, współczesnej elektrodynamiki kwantowej. Zajmował się także problemem cywilizacji pozaziemskich[2][3].

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

Dyson był członkiem licznych stowarzyszeń naukowych, m.in. Royal Society od roku 1952 i U.S. National Academy of Sciences od roku 1964.

Otrzymał liczne nagrody, w tym[3]:

Publikacje (wybór) | edytuj kod

Publikacje książkowe[2][3]:

Wydania polskie:

Przypisy | edytuj kod

  1. Fred Hoyle: Katastrofy kosmiczne i narodziny religii. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1999, s. 129–130. ISBN 83-01-12873-9.
  2. a b Freeman Dyson (ang.). W: School of Natural Sciences, Institute for Advanced Study [on-line]. www.sns.ias.edu. [dostęp 2014-03-08].
  3. a b c Freeman Dyson w bazie Notable Names Database (ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Laureaci Nagrody Templetona Laureaci Nagrody Wolfa w dziedzinie fizyki

Laureaci Medalu Lorentza

Laureaci Medalu Maxa Plancka

Laureaci Dannie Heineman Prize for Mathematical Physics Laureaci Medalu Oersteda Kontrola autorytatywna (osoba):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Freeman Dyson" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy