Fregat


Fregat w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fregat (ros.Фрегат) – sfinansowany przez firmę Starsem górny stopień rakietowy budowany przez NPO Ławoczkin, przeznaczony początkowo dla rakiet Sojuz-U, Sojuz-FG i Sojuz 2, a od 2011 używany także jako dodatkowy stopień górny rakiet Zenit 3F i Zenit-2M[1]. Zaprojektowano go w 6 wersjach[2], z czego wystrzelono 4 z nich, do połowy 2017 roku ponad 60 razy[3].

Historia | edytuj kod

Stopień Fregat użyty podczas misji Fobos-Grunt

Projekt stopnia Fregat powstał w NPO Ławoczkin w 1993. Miał on być stopniem górnym z napędem zapożyczonym z radzieckich sond Mars i Fobos. Wdrażanie projektu było dosyć powolne, jednak po początkowych ustaleniach w sprawie startów rakiet Sojuz z Gujańskiego Centrum Kosmicznego przyspieszono prace.

Stopień ma kształt kilku baniek zlepionych ze sobą. To ze względu na kształt dwóch zbiorników mieszczących wewnątrz dimetylohydrazynę i tetratlenek diazotu. Napęd stanowi jednostka S5-92 generująca ciąg 20 kN. Zaletą stopnia Fregat jest możliwość ponownego startu.

W 2011 utworzono rozwiniętą wersję stopnia o nazwie Fregat-SB, wyposażoną w odłączane dodatkowe zbiorniki, co umożliwia dłuższe używanie (po raz pierwszy zastosowana przy starcie satelity Elektro-Ł 1[4]).

Pierwszy start stopnia Fregat odbył się 8 lutego 2000 roku na kosmodromie Bajkonur na rakiecie Sojuz-U, ładunkiem były satelity IRDT i Gruzowoj Market.

Oprócz wynoszenia satelitów na niskie i wysokie orbity Fregat może być użyty jako stopień ucieczkowy w misjach sond międzyplanetarnych i księżycowych. Takie rozwiązanie było użyte w misjach sond Mars Express, Venus Express i Fobos-Grunt.

Do połowy 2017 roku wykonano ponad 60 startów stopnia Fregat, z czego jeden całkowicie się nie powiódł (chodzi o misję Fobos-Grunt, gdzie stopień Fregat odmówił wykonania komendy zapłonu ucieczkowego), a dwukrotnie doszło do częściowej awarii.

Przypisy | edytuj kod

  1. Fregat space tug. RussianSpaceWeb.com. [dostęp 2012-07-16].
  2. NorbertN. Brügge NorbertN., NPO Lavochkin's Fregat upper stage, Gallery, www.b14643.de [dostęp 2017-06-19]  (ang.).
  3. Fregat, Gunter's Space Page (space.skyrocket.de) [dostęp 2017-06-19]  (ang.).
  4. Russia meteo sateliite Electro L succesfully orbited. ITAR-TASS. [dostęp 2012-07-16].
Na podstawie artykułu: "Fregat" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy