Fridiano Cavara


Fridiano Cavara w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fridiano Cavara (ur. 17 listopada 1857 w Mongardino, zm. 25 czerwca 1929 w Neapolu) – włoski botanik i mykolog.

W 1885 r. ukończył studia przyrodnicze na Uniwersytecie Bolońskim i rozpoczął karierę akademicką, obejmując stanowisko asystenta na Uniwersytecie w Pawii, który w tym czasie był jednym z głównych ośrodków zajmujących się roślinami kryptogamicznymi. Tutaj zajął się mykologią i fitopatologią. W ciągu kilku lat stał się jednym z najbardziej utalentowanych mykologów tamtych czasów. W 1886 r. wygrał konkurs na katedrę botaniki w Królewskim Instytucie Leśnym Vallombrosa. Pracował tutaj do 1900 r., objął również stanowisko prefekta sąsiedniego eksperymentalnego ogrodu botanicznego. W 1901 roku objął katedrę botaniki na Uniwersytecie w Cagliari, a w 1903 roku przeszedł na Uniwersytet w Katanii[1].

W Katanii utworzył alpejski ogród botaniczny na południowym stoku Etny. W 1906 roku wygrał konkurs na katedrę na Uniwersytecie w Neapolu, gdzie zajął się dydaktyką oraz zarządzaniem miejscowym ogrodem botanicznym. Pod jego kierownictwem powiększono zbiory i tereny uprawne, odzyskano istniejącą i przystąpiono do budowy nowej siedziby oraz założono stację doświadczalnej uprawy roślin leczniczych. Pełnił też wiele funkcji społecznych: był członkiem komisji ds. badań agrologicznych Trypolitanii, a następnie ds. Cyrenajki, przewodniczącym komisji ds. badań włoskich ras pszenicy, członkiem komisji ds. badań Parku Narodowego Sila, członkiem komisji obrony zabytków i krajobrazu, komisji Ligi Narodów ds. produkcji opium w Persji. Wreszcie był członkiem korespondentem Deutschen Botanische Gesellschaft w Berlinie, Lombard Institute of Sciences and Letters, Accademia Nazionale dei Lincei, Akademii Nauk Fizycznych i Matematycznych w Neapolu.

Opublikował prace o florze i mykobiocie południowej części wyspy Sardynia, ale także wiele innych prac. Do nazw naukowych opisanych przez niego taksonów dodawane jest jego nazwisko Cavara[2].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. ValerioV. Giacomini ValerioV., CAVARA, Fridiano, Dizionario Biografico degli Italiani – Volume 23 (1979) [dostęp 2020-12-21]  (ang.).
  2. Index Fungorum (gatunki) [dostęp 2020-06-10]  (ang.).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Fridiano Cavara" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy