Friedrichshafen


Na mapach: 47°39′N 9°29′E/47,650000 9,483333

Friedrichshafen w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Friedrichshafen – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Bodensee-Oberschwaben, siedziba powiatu Bodenseekreis, oraz wspólnoty administracyjnej Friedrichshafen. Leży nad Jeziorem Bodeńskim, liczy 57 961 mieszkańców (31 grudnia 2013), ważny ośrodek przemysłowy i turystyczny, targi międzynarodowe, port lotniczy, prywatny uniwersytet Zeppelin Universität.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Miasto powstało w 1811 roku poprzez połączenie dawnego miasta Buchhorn oraz klasztoru Hofen. Swą nazwę otrzymało na cześć pierwszego króla Wirtembergii Fryderyka I.

W 1909 roku hrabia Ferdinand von Zeppelin rozpoczął we Friedrichshafen prace nad budową sterowców.

W 1918 roku Wilhelm i jego syn Karl Maybachowie zakładają fabrykę luksusowych samochodów Maybach-Motorenbau GmbH

Części miasta

Podział administracyjny | edytuj kod

Miasto składa się z pięciu części:

  1. Kernstadt
  2. Ailingen
  3. Ettenkirch
  4. Kluftern
  5. Raderach

Gospodarka | edytuj kod

Spośród zakładów przemysłowych miasta na szczególną uwagę zasługują firmy EADS Astrium zajmująca się budową satelitów, ponadto ZF Friedrichshafen produkująca skrzynie biegów oraz MTU Friedrichshafen zajmująca się produkcją silników i turbin do statków i samolotów.

We Friedrichshafen odbywają się różnego rodzaju targi o statusie międzynarodowym, m.in. motoryzacyjne, lotnicze, branży IT, rowerowe, spożywcze, koni, wędkarskie, ogrodnicze i inne.

Transport | edytuj kod

Transport drogowy | edytuj kod

Friedrichshafen ma bardzo dobrze rozwiniętą komunikację. Przez miasto przebiega droga krajowa B31, włączając się do niej kończy się droga krajowa B30.

Transport kolejowy | edytuj kod

Miasto leży przy dwóch liniach kolejowych: Bodenseegürtelbahn (wschód-zachód) i Württembergische Südbahn (północ-południe). Linie częściowo mają taką samą trasę jednak rozdzielają się na stacji Friedrichshafen Stadt. Do 1976 istniało połączenie kolejowo-promowe do szwajcarskiego Romanshorn.

Zbiorowy transport miejski | edytuj kod

Komunikację miejską stanowią autobusy. W 1990 roku powstało przedsiębiorstwo Stadtverkehr Friedrichshafen GmbH, w 1999 roku zmieniono strukturę firmy, a w 2004 roku stała się częścią Bodensee-Oberschwaben Verkehrsverbund. Obecnie działa 15 regularnych linii. Główne przystanki znajdują się przy dworcach Friedrichshafen Stadt i Friedrichshafen Hafen.

Friedrichshafen

Promy | edytuj kod

Istnieją połączenia promowe, samochodem można dostać się do Romanshorn w Szwajcarii. Od 2005 roku na linii Friedrichshafen-Konstancja pływają dwa katamarany. Innym połączeniem pasażerskim jest: Konstancja-Bregencja-Konstancja (m.in. przez Friedrichshafen).

Transport lotniczy | edytuj kod

W północnej części miasta znajduje się lotnisko, który docelowo obsługiwać ma cały rejon Jeziora Bodeńskiego. W 2007 roku odprawiono tutaj 667 202 pasażerów.

Sport | edytuj kod

Współpraca | edytuj kod

Miejscowości partnerskie:

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gmina miejska w Niemczech):
Na podstawie artykułu: "Friedrichshafen" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy