Fritz Dopfer


Fritz Dopfer w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fritz Dopfer (ur. 24 sierpnia 1987 w Innsbrucku) – niemiecki narciarz alpejski, dwukrotny medalista mistrzostw świata. Specjalizuje się w konkurencjach technicznych.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Fritz Dopfer pojawił się 7 grudnia 2002 roku w Schruns, gdzie w zawodach FIS Race zajął 45. miejsce w slalomie. W 2006 roku wystartował na mistrzostwach świata juniorów w Quebecu, gdzie jego najlepszym wynikiem było dziewiąte miejsce w gigancie. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Maroborze zajął między innymi siódme miejsce w slalomie i gigancie.

W zawodach Pucharu Świata zadebiutował 28 października 2007 roku w Sölden, gdzie nie zakwalifikował się do pierwszego przejazdu w gigancie. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył 30 stycznia 2010 roku w Kranjskiej Gorze, zajmując siedemnaste miejsce w tej samej konkurencji. Nieco ponad rok później, 4 grudnia 2011 roku w Beaver Creek, pierwszy raz stanął na podium zawodów tego cyklu, zajmując trzecie miejsce w gigancie. W zawodach tych wyprzedzili go tylko Austriak Marcel Hirscher oraz Ted Ligety z USA. Najlepsze wyniki osiągał w sezonie 2014/2015.

W 2011 roku wystartował na mistrzostwach świata w Garmisch-Partenkirchen, gdzie był piętnasty w gigancie, a w slalomie zajął 21. miejsce. Pierwszy medal w karierze wywalczył dwa lata później, podczas mistrzostw świata w Schladming, gdzie wspólnie z Leną Dürr, Marią Höfl-Riesch, Veronique Hronek, Stefanem Luitzem i Felixem Neureutherem zdobył brązowy medal w rywalizacji drużynowej. W startach indywidualnych zajmował siódme miejsce w slalomie i slalomie gigancie. Kolejny sukces osiągnął na mistrzostwach świata w Vail/Beaver Creek, gdzie w slalomie zdobył srebrny medal. W zawodach tych wyprzedził go tylko Francuz Jean-Baptiste Grange, a trzecie miejsce zajął kolejny reprezentant Niemiec, Felix Neureuther. W międzyczasie wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Soczi, zajmując dwunaste miejsce w gigancie i czwarte w slalomie. W drugiej z tych konkurencji walkę o podium przegrał z Norwegiem Henrikiem Kristoffersenem o 0,05 sekundy.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Mistrzostwa świata juniorów | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium w zawodach | edytuj kod

  1. Beaver Creek4 grudnia 2011 (gigant) - 3. miejsce
  2. Wengen15 stycznia 2012 (slalom) - 3. miejsce
  3. Adelboden12 stycznia 2013 (gigant) - 2. miejsce
  4. Kranjska Gora9 marca 2014 (slalom) - 2. miejsce
  5. Sölden - 26 października 2014 (gigant) - 2. miejsce
  6. Madonna di Campiglio - 22 grudnia 2014 (slalom) - 2. miejsce
  7. Adelboden11 stycznia 2015 (slalom) - 2. miejsce
  8. Kitzbühel24 stycznia 2016 (slalom) - 3. miejsce

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Fritz Dopfer" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy