Fryderyk IV Oldenburg


Fryderyk IV Oldenburg w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fryderyk IV, Frederik IV (ur. 11 października 1671 w Kopenhadze, zm. 12 października 1730), król Danii i Norwegii od 1699, syn i następca Chrystiana V.

Życiorys | edytuj kod

Fryderyk IV był jednym z najzdolniejszych władców duńskich. Potrafił zapewnić swemu krajowi dobrobyt i szacunek innych narodów, mimo przeciwności, jakie spotkały jego stolicę. (Kopenhaga bardzo ucierpiała w wyniku plagi dżumy).

W młodości planowano ożenić go z Teresą Kunegundą Sobieską i związać politykę Danii i Rzeczypospolitej (oraz Francji), lecz na drodze stanęło odmienne wyznanie królewny.

Sam osobiście nie zainteresowany żadną nauką, popierał jej rozwój i rozumiał jej znaczenie i potrzeby. Wspierał również rozwój sztuki. Za jego panowania Danię, będącą wówczas jeszcze na marginesie zainteresowań europejskich artystów, odwiedził ze swą operową trupą Reinhard Keiser, a w samej Danii tworzył znakomity kompozytor Dietrich Buxtehude. W 1706 Hendrik Krock (1677-1738) został jego nadwornym malarzem.

Fryderyk odznaczał się również odwagą osobistą i talentem wojskowym. Osobiście dowodził w bitwie pod Gadebusch w grudniu 1712 roku. Zwyciężył wówczas jego szwedzki nieprzyjaciel Karol XII, lecz było to w pewnym sensie pyrrusowe zwycięstwo.

Dzięki rozsądnemu postępowaniu, któremu można by zarzucić jedynie liczne miłostki króla i związane z tym skandale, Fryderyk znacznie umocnił i udoskonalił w kraju absolutyzm, który wprowadził w XVII wieku Fryderyk III Oldenburg.

5 grudnia 1695 poślubił Ludwikę meklemburską (1667-1721). Mieli wspólnie piątkę dzieci:

W 1712 Fryderyk IV popełnił bigamię biorąc za żonę Annę Zofię Reventlow (1693-1743). W 1721, tuż po śmierci królowej Ludwiki, para wzięła oficjalny ślub. Mieli trójkę dzieci:

Drzewo genealogiczne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Fryderyk IV Oldenburg" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy