Fryderyk IV z Badenii


Fryderyk IV z Badenii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fryderyk IV z Badenii (ur. w 1458, zm. 24 listopada 1517 w Lier[1]) – biskup Utrechtu od 1496 do 1516, pochodzący z rodu władców Badenii.

Życiorys | edytuj kod

Fryderyk był trzecim synem margrabiego Badenii Karola I i Katarzyny, córki arcyksięcia Styrii i Karyntii Ernesta Żelaznego z dynastii Habsburgów. Bratem jego matki był cesarz Fryderyk III Habsburg. Jako młodszy syn został przeznaczony do stanu duchownego[1]. Był kanonikiem w kapitułach katedralnych w Utrechcie i Kolonii[1][2]. Za sprawą Maksymiliana I Habsburga (syna Fryderyka III) w 1493 został biskupem koadiutorem w Utrechcie[1], a w 1496 biskupem Utrechtu. Jako władca księstwa biskupiego wspierał politykę Habsburgów aż do 1514, gdy w tajemnicy przed swymi protektorami spróbował z pomocą króla Francji zamienić biskupstwo Utrechtu na biskupstwo Metzu. Habsburgowie utracili do niego zaufanie i syn Maksymiliana I, Karol V Habsburg, zmusił go do ustąpienia ze stanowiska[1][2], a w 1516 papież zatwierdził na nim jego następcę[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f Heinrich Neu: Friedrich. W: Neue Deutsche Biographie. T. 5. Berlin: Duncker & Humblot, 1961, s. 592–593. (niem.)
  2. a b Jacob Cornelis van Slee: Friedrich. W: Allgemeine Deutsche Biographie. T. 8. Leipzig: Verlag von Dunckler & Humblot, 1878, s. 45. (niem.)
Biskupi utrechccy, prymasi Holandii Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Fryderyk IV z Badenii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy