Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej


Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN; niem. Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit) – międzynarodowa organizacja pozarządowa wspierająca dobre relacje między Polakami i Niemcami. Przez 20 lat istnienia FWPN dofinansowała ponad 10 tysięcy bilateralnych projektów i współtworzyła tym samym fundamenty porozumienia polsko-niemieckiego.

U podstaw działań FWPN leży przekonanie, że Polacy i Niemcy, jako równorzędni partnerzy, mogą wspólne działać na rzecz nowoczesnego, otwartego i sprawiedliwego społecznie współżycia w UE. W tym sensie obydwa kraje tworzą wspólnotę kształtowania wartości. Wymaga ona, aby bilateralność relacji nabrała nowego wymiaru i nowej jakości, a także zawierała kontekst europejski.

Siedziba Fundacji mieści się w Warszawie przy ulicy Zielnej 37, biuro Fundacji w Berlinie mieści się przy Schumannstraße 2.

Misja i cele FWPN | edytuj kod

Głównym zadaniem Fundacji jest wspieranie wartościowych inicjatyw polsko-niemieckich.

FWPN wspomaga w szczególności: partnerstwa między instytucjami, projekty o charakterze edukacyjnym poszerzające wiedzę o Polsce i Niemczech oraz promujące języki polski i niemiecki, współpracę naukową, a także projekty artystyczne i literackie.

Fundacja jest także inicjatorem i realizatorem projektów – m.in. podróży studyjnych, programów stypendialnych, publikacji, debat. Zarówno poprzez dotacje, jak i poprzez projekty przez nią inicjowane, FWPN pragnie inspirująco oddziaływać na relacje polsko-niemieckie.

Projekty, w które angażuje się Fundacja:

  • podnoszą jakość tych relacji,
  • wypełniają istniejące deficyty,
  • zapewniają symetrię stosunków polsko-niemieckich,
  • otwierają Polaków i Niemców na wyzwania europejskie, w kontekście ich wspólnych doświadczeń.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (fundacja):
Na podstawie artykułu: "Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy