Fuocoammare. Ogień na morzu


Fuocoammare. Ogień na morzu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fuocoammare. Ogień na morzu (ang. Fire at Sea) – włosko-francuski[2] film dokumentalny w reżyserii i według scenariusza Gianfranco Rosiego. Zdjęcia do filmu były kręcone na włoskiej wyspie Lampedusa w czasie europejskiego kryzysu migracyjnego.

Światowa premiera filmu miała miejsce 13 lutego 2016 roku podczas 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Na tym festiwalu film został uhonorowany główną nagrodą – Złotym Niedźwiedziem[1].

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

12-letni Samuele jest mieszkańcem wyspy Lampedusa położonej na Morzu Śródziemnym, daleko od stałego lądu. Podobnie jak większość chłopców w jego wieku nie zawsze lubi chodzić do szkoły. Woli uprawiać wspinaczkę na przybrzeżnych skałach, strzelać z procy lub „naciągnąć” kogoś w porcie. Miejsce to od lat stanowi cel podróży mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy płynąc z Afryki, próbują pokonać morze za pomocą nierzadko zbyt małych i rozpadających się łodzi. Wyspa w filmie staje się metaforą „najazdu emigrantów na Europę” – nadziei, trudów i losu setek tysięcy ludzi pragnących lepszego życia. Tęsknią oni za pokojem, wolnością i szczęściem. Z wody wyciągane są ciała tych, którzy nie przeżyli ucieczki przez morze. Każdego dnia mieszkańcy Lampedusy są świadkami największej tragedii humanitarnej początku XXI wieku[2].

Gianfranco Rosi obserwuje codzienne życie, co przybliża widza do miejsca, które jest zarówno prawdziwe, jak i symboliczne. Stara się ukazać świat emocji poszczególnych mieszkańców wyspy, którzy żyją w ciągłym stanie zagrożenia. Jednocześnie film, pozbawiony komentarza, opisuje sposób w jaki dwa światy delikatnie stykają się na tak małej przestrzeni[2].

Nagrody i nominacje | edytuj kod

66. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Prizes of the International Jury (ang.). berlinale.de. [dostęp 2016-02-22].
  2. a b c Fuocoammare (ang.). berlinale.de. [dostęp 2016-02-22].
  3. Prizes of the Independent Juries (ang.). berlinale.de. [dostęp 2016-02-22].

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Na podstawie artykułu: "Fuocoammare. Ogień na morzu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy