Furcifer balteatus


Furcifer balteatus w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Furcifer balteatusgatunek jaszczurki z rodziny kameleonowatych, endemit Madagaskaru. Został opisany przez Dumérila i Bibrona w 1851.

Spis treści

Klasyfikacja | edytuj kod

Gatunek został opisany po raz pierwszy przez w 1851. Autorami byli Duméril i Bibron. Powtórnie opisał go w 1865 Gray, nadając mu nazwę Dicranosaura bifurca var. crassicornis. Następnie odkrywca ten popełnił jeszcze jeden opis, tworząc tym razem nazwę Chamaeleon balteatus. Publikacja ukazała się w 1865. Następnego opisu dokonał Angel w 1942. Ukuł on miano Chamaeleo balteus. Później, w 1911, Werner opisał zwierzę pod nazwą Chamaeleon bifidus. minęło 55 lat, nim pojawiła się kolejna nazwa Chamaeleo bifidus, której autorem został Mertens w 1966[2]. Brygoo i Domergue opisali go jako Chamaeleo balteatus w 1969, a następnie Brygoo pisał o zwierzęciu pod tą samą nazwą. Prace te ukazały się w latach 1971 i 1978. W 1986 gatunek stał się znany jako Furcifer balteatus. Klaver i Böhme opisali go pod tą nazwą w 1986, a później użyli jej również Glaw i Vences w 1994. Furcifer balteatus został bardziej współcześnie opisany przez Necas w 1999 jako Furcifer balteatus[2].

Budowa | edytuj kod

Podstawowa barwa ciała tego zwierzęcia to zieleń. Jednakże Furcifer balteatus potrafi zmienić swe kolory i dobrze kamufluje się wśród swego leśnego otoczenia. Często nosi ciemniejsze zielone przekątne prążki z bledszymi paskami pomiędzy nimi, zazwyczaj ma charakterystyczną płowożółtą przekątną pręgę. Długość ciała może sięgać 234 cm, a ogon może być przynajmniej tak samo długi. Samce noszą na swych głowach parę rogowych wypustek mierzących 1,5 cm długości[3][4]. W języku angielskim określa się go mianem „two-banded chameleon” ("dwupaskowy kameleon")[5] bądź "rainforest chameleon" ("kameleon lasu deszczowego)[4].

Rozmieszczenie geograficzne i siedlisko | edytuj kod

Furcifer balteatus jest endemitem południowego wschodu Madagaskaru[2]. Spotyka się go w Ranomafana, gdzie średnia temperatura wynosi pomiędzy 14 a 20 °C, a opad deszczu to około 4000 mm rocznie[3]. Obserwowano go na obszarze o szacunkowej powierzchni 1971 km², ale jego zasięg występowania charakteryzuje się fragmentarycznością i International Union for Conservation of Nature uznaje, że całkowita liczebność jego populacji obniża się. Większość obserwacji pochodzi z wysokości pomiędzy 800 a 1050 m n.p.m., niektóre poczyniono na terenach leżących niżej. Jest to gatunek rzadki, zazwyczaj spotykano pojedyncze osobniki. Pewne wyprawy nie zdołały zlokalizować żadnych osobników i IUCN przyznaje mu status gatunku zagrożonego (Endangered – EN)[1]. Największym zagrożeniem dla tego gada jest degradacja środowiska naturalnego, które zamieszkuje[1]. Jak wspomniano, znajduje się on liście IUCN i eksport tego zwierzęcia z Madagaskaru został zabroniony w 1994. Niemniej uważa się, że jest nader atrakcyjnym obiektem handlowym jako zwierzę domowe i podlega nielegalnemu eksportowi, co stanowi zagrożenie dla tego gatunku[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Furcifer balteatus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  2. a b c Furcifer balteatus | The Reptile Database (ang.). Reptile-database.reptarium.cz. [dostęp 2012-11-11].
  3. a b Furcifer balteatus | (niem.). Pantherchameleon.de. [dostęp 2012-11-11].
  4. a b Rainforest Chameleon (Furcifer balteatus) [female.] (ang.). Travel.mongabay.com. [dostęp 2012-11-11].
  5. Two-banded chameleon videos, photos and facts - Furcifer balteatus (ang.). ARKive. [dostęp 2012-11-11].
Na podstawie artykułu: "Furcifer balteatus" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy