Futsal w Polsce


Futsal w Polsce w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Futsal w Polsce – początki futsalu w Polsce jako skodyfikowanej dyscypliny sportu (wówczas pod nazwą five-a-side), sięgają 1989, gdy to po raz pierwszy w historii przeprowadzono Mistrzostwa Polski w hali i na boiskach otwartych wersji pięcioosobowej. W tej pierwszej odmianie (hala) triumfował The Mechanics Ax Rzeszów, zaś w drugiej (boiska otwarte) Zawisza Gliwice.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Nieco wcześniej, bo od 1984 rozgrywano natomiast regularnie Mistrzostwa Polski w minipiłce w hali (pierwszy mistrz: 22-Findera Gliwice) i na boiskach otwartych (pierwszy mistrz: PSC 62 Kaktus Warszawa). Wówczas jednak (tj. w latach 1984–1988) zespoły przystępowały do walki w składach sześcioosobowych. Wszelkie rozgrywki tej odmiany futbolu w Polsce przeprowadzała ówcześnie Komisja Krajowa Szóstek Piłkarskich (KKSP), założona 16 października 1983 i działająca przy Zarządzie Głównym AZS. W tych latach wyróżniającym się zespołem była drużyna Sektor Gliwice[1], która zdobyła pięć razy Mistrzostwo Gliwic na boiskach otwartych.

Zmniejszenie ilości zawodników w drużynie wynikało z faktu włączenia międzynarodowych zrzeszeń minifutbolowych pod egidę FIFA (co nastąpiło w 1988) i związane było z ujednoliceniem wszystkich podówczas obowiązujących przepisów (oprócz wersji 6-osobowej, na całym świecie grywano również w składach 5-osobowych i 7-osobowych).

W 1987 KKSP przemianowano na Krajową Komisję Mini Piłki Nożnej (KKMPN), zaś w 1993 podzieliła się ona na dwie niezależne organizacje: Polskie Towarzystwo Piłki Nożnej Pięcioosobowej (PTPNP) oraz Polskie Stowarzyszenie Mini Piłki Nożnej (PSMPN). Obydwie działały pod skrzydłami PZPN i corocznie przeprowadzały własne rozgrywki o mistrzostwo Polski (większą autonomię posiadała ta pierwsza). Dopiero w 1996 doszło do ich połączenia, co poskutkowało utworzeniem jednej, wspólnej Komisji ds. Futsalu PZPN, mającej reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej, organizować kadrę narodową, a także przeprowadzać rozgrywki o mistrzostwo Polski i Puchar Polski.

Wielki przełom w rodzimym futsalu nastąpił w styczniu 1992, gdy to przed rozpoczęciem turnieju eliminacyjnego do II finałów Mistrzostw Świata'1992 powołano narodową reprezentację Polski w futsalu. Swój pierwszy oficjalny mecz rozegrała ona 21 kwietnia 1992 w hiszpańskim Burjassot (przedmieścia Walencji) podczas wspomnianego turnieju kwalifikacyjnego przeciwko Wspólnocie Niepodległych Państw, remisując 7:7 (do przerwy przegrywając 3:4), zaś pierwszego w dziejach gola zdobył dla niej Artur Załęcki (gracz Vulcana Warszawa). W swym drugim spotkaniu rozegranym 22 kwietnia 1992 w Riba-roja de Túria narodowa kadra odniosła swe pierwsze zwycięstwo, pokonując 3:2 (3:1 do przerwy) wspólną reprezentację Czech i Słowacji. Po remisie 3:3 z Węgrami (23 kwietnia 1992 w Burjassot) uzyskała ona awans do zaplanowanego w Hongkongu turnieju finałowego.

Tuż przed jego rozpoczęciem biało-czerwoni po raz pierwszy zaprezentowali się w kraju podczas rozgrywanego we Władysławowie towarzyskiego turnieju o Puchar Interbanku (ówczesnego głównego sponsora kadry), pokonując w inauguracyjnym spotkaniu Łotwę 10:2 (8:0).

W 2003 utworzono reprezentację młodzieżową, a niedawno również kadrę akademicką.

Od początku lat 90. XX wieku starano się utworzyć regularne rozgrywki ligowe o mistrzostwo kraju. Ostatecznie udało się to 6 listopada 1994, gdy podczas posiedzenia w Kielcach powołano Ligę Halową Piłki Nożnej Pięcioosobowej (LHPNP) i ustalono jej regulamin. Pierwszą edycję przeprowadzono w sezonie 1994/1995 (grano systemem „jesień-wiosna”), gdy do rywalizacji przystąpiło 8 drużyn (według kolejności w końcowej tabeli): PA Nova Texas Gliwice (premierowy Mistrz Polski), Jard Gliwice, Suw-Tor Łódź, Lipnik Bielsko-Biała, Team Legnica, Centrum Bielsko-Biała, Energetyk Jaworzno i Promont Kielce (pierwszy i jedyny spadkowicz).

Współczesność | edytuj kod

Obecnie rozgrywki ligowe w Polsce toczone są systemem „jesień-wiosna” na trzech poziomach, tj.:

Ponadto corocznie rozgrywane są turnieje o:

W większych miejscowościach Polski istnieją również tzw. Środowiskowe Ligi Futsalu (rozgrywki typowo amatorskie), których reprezentacje (np. jako kadry danych miast) mogą jednak brać udział w zmaganiach o Puchar Polski.

Futsal kobiet | edytuj kod

Od sezonu 2007/2008 odbywają się także rozgrywki ligowe kobiet w futsalu. Pierwszym mistrzem Polski została drużyna ISD Gol Częstochowa.

Od sezonu 2013/14 rozgrywki kobiet prowadzone są na dwóch szczeblach. Oprócz ośmiozespołowej Ekstraligi istnieją także dwie grupy I ligi.

Przypisy | edytuj kod

  1. sektor.blog4u.pl.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Futsal w Polsce" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy