Górny Palatynat


Na mapach: 49°18′N 12°12′E/49,300000 12,200000

Górny Palatynat w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Górny Palatynat (niem. Oberpfalz) – kraina historyczna w południowych Niemczech, współcześnie okręg (niem. Bezirk) oraz rejencja w kraju związkowym Bawaria. Stolicą Górnego Palatynatu jest Ratyzbona, a inne większe miasta to Weiden in der Oberpfalz i Amberg. Przez Górny Palatynat przepływa rzeka Regen. Znajdują się tutaj również Las Bawarski (Bayerischer Wald) i Las Czeski (Oberpfälzer Wald).

 Osobny artykuł: Bavaria Slavica.

W 869 roku zapisano pierwszą wzmiankę o żyjących na tym terenie Słowianach[1], których określono jako NaabWenden (Słowianie znad rzeki Naab). Następnie we wzmiance z 896 roku wspomniano o wolnych Słowianach żyjących koło Posing. Jeszcze w źródłach XIII-wiecznych wspomina się o żupanach mieszkających w północnej Bawarii.

Podział administracyjny | edytuj kod

Rejencja Górny Palatynat dzieli się na:

  • trzy regiony planowania (Planungsregion)
  • trzy miasta na prawach powiatu (Stadtkreis)
  • siedem powiatów ziemskich (Landkreis)

Regiony planowania:

Do regionu Oberfranken-Ost w Górnym Palatynacie należy jedna gmina z powiatu Tirschenreuth, natomiast reszta miast na prawach powiatu i powiatów wchodzi w skład rejencji Górnej Frankonii. Całkowita powierzchnia regionu wynosi 3 613,80 km², a zamieszkuje go łącznie 481 059 mieszkańców.

Do regionu Oberpfalz-Nord należy m.in. powiat Tirschenreuth z wyjątkiem jednej gminy, która należy do regionu Oberfranken-Ost. Całkowita powierzchnia regionu wynosi 5 363,40 km², a zamieszkuje go łącznie 505 713 mieszkańców.

Do regionu Ratyzbona oprócz jednego miasta na prawach powiatu oraz trzech powiatów należą cztery gminy wiejskie i jedna gmina miejska z powiatu Kelheim w regionie Landshut, w rejencji Dolna Bawaria. Całkowita powierzchnia regionu wynosi 5.202,79 km², a liczba mieszkańców wynosi 667 801.

Miasta na prawach powiatu:

Powiaty ziemskie:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Zur Geschichte der Slawen in Nordostbayern.
Kontrola autorytatywna (Rejencja):
Na podstawie artykułu: "Górny Palatynat" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy