Góry Błękitne (Australia)


Na mapach: 33°43′05″S 150°18′38″E/-33,718056 150,310556

Góry Błękitne (Australia) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Góry Błękitne (ang. Blue Mountains) – pasmo górskie w Nowej Południowej Walii (Australia), około 100 km na zachód od Sydney. Najwyższy szczyt gór, One Tree Hill ma wysokość 1 111 m n.p.m., góry stanowią część Wielkich Gór Wododziałowych. Mają powierzchnię 1 436 km². Park Narodowy Gór Błękitnych znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Góry Błękitne (Australia) Three Sisters ("Trzy Siostry") w Górach Błękitnych

Góry zawdzięczają swoją nazwę porastającym ich stoki eukaliptusom. Ulatniające się olejki eteryczne które zawarte są w liściach tych drzew powodują, że kiedy góry oglądane są z odległości co najmniej kilkuset metrów to wyglądają jakby były przykryte lekką, niebieskawą mgłą, poświatą. Ten efekt występuje w wielu rejonach górskich Australii porośniętych eukaliptusami.

W okresie australijskiej zimy – najczęściej w lipcu zdarzają się tu niewielkie opady śniegu, co jest okazją w hotelach i pensjonatach do ubierania choinek i serwowania świątecznych kolacji, co jest popularne wśród mieszkańców niedalekiego Sydney.

Istnieją tutaj dodatkowe atrakcje turystyczne np. Scenic World(ang.) obejmujące kolejkę oraz kolej linową. Ponadto znajdują się tutaj: Lapstone Zig Zag(ang.) \ Lithgow Zig Zag(ang.), muzea oraz liczne szlaki turystyczne(ang.).

Na podstawie artykułu: "Góry Błękitne (Australia)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy