Gęsiówka kaukaska w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania 'Variegata', kwitnący okazGęsiówka kaukaska (Arabis caucasica Willd) – gatunek byliny należący do rodziny kapustowatych. Według nowszych ujęć taksonomicznych jest to podgatunek gęsiówki alpejskiej (Arabis alpina L. subsp. caucasica (Willd.) Briq.)[2].
Spis treści
- 1 Rozmieszczenie geograficzne
- 2 Morfologia
- 3 Zastosowanie
- 4 Uprawa
- 5 Odmiany
- 6 Przypisy
- 7 Bibliografia
Rozmieszczenie geograficzne | edytuj kod
Rośnie dziko w Afryce Północnej (Algieria, Maroko), w Europie Południowej nad Morzem Śródziemnym, na Krymie, Kaukazie, w Azji Zachodniej i Środkowej, rozprzestrzenia się też gdzieniegdzie poza tymi rejonami swojego rodzimego występowania[2]. W Polsce głównie uprawiana jako roślina ozdobna, czasami (bardzo rzadko) dziczeje (efemerofit).
Morfologia | edytuj kod
Zastosowanie | edytuj kod
Roślina ozdobna – szczególnie nadająca się do ogrodów skalnych i jako roślina zadarniająca. Dzięki swoim jasnozielonym i białoobrzeżonym liściom doskonale komponuje się z innymi roślinami. Jest jedną z 5 podstawowych ogrodowych bylin wiosennych (pozostałe to ubiorek wiecznie zielony, floks szydlasty, smagliczka skalna i żagwin ogrodowy).
Uprawa | edytuj kod
Rozmnażanie wiosną z nasion, a po przekwitnięciu przez podział lub sadzonki pędowe. Po przekwitnięciu zaleca się ścinanie kwiatostanów. Sadzonki łatwo się korzenią. Roślina wytrzymała na mróz. Wymaga stanowisk słonecznych, gleb przepuszczalnych, niezbyt żyznych i nie za suchych[3].
Odmiany | edytuj kod
- 'Plena' – odmiana pełnokwiatowa. Ma liście szarofilcowe, długi okres kwitnienia, kwiaty białe, wys. 20 cm. Czasami zakwita już w marcu i kwitnie dłużej od formy typowej.
- 'Variegata' – wys. 10 cm, liście jasnozielone o kremowo-białych brzegach, kwiaty białe.
Przypisy | edytuj kod
- ↑ Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-05-13].
- ↑ a b Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-10-15].
- ↑ Gęsiówka kaukaska - Arabis caucasica (pol.). 2013. [dostęp 2013-04-01].
Bibliografia | edytuj kod
- Bolesław Chlebowski, Kazimierz Mynett: Kwiaciarstwo. Warszawa: PWRiL, 1983. ISBN 83-09-00544-X.
- Miłowit Boguszewicz, Piotr Banaszczak: Katalog roślin II : drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich. Warszawa: Agencja Promocji Zieleni. Związek Szkółkarzy Polskich, 2003. ISBN 83-912272-3-5.