Główna arteria komunikacyjna Trójmiasta


Główna arteria komunikacyjna Trójmiasta w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Główna arteria komunikacyjna Trójmiasta – umowna nazwa trasy przelotowej, przecinającej wszystkie trzy miasta wchodzące w skład Trójmiasta oraz miasta doń przylegające: Pruszcz Gdański, Rumię i Redę. Charakteryzuje się brakiem jednolitej numeracji, składa się z kilku dróg o różnej klasie oraz nosi różne nazwy zależnie od miejsca, w którym się znajduje.

W latach 1962 – 1985 arteria była częścią drogi międzynarodowej E16[1].

Za początek głównej arterii komunikacyjnej uważa się węzeł dróg: S6 (obwodnicy trójmiejskiej) z DK91, na przedmieściach Pruszcza Gdańskiego. Za jej koniec zaś - skrzyżowanie DK6 (drogi wylotowej z Trójmiasta do Szczecina) z DW216 (drogą wylotową do Pucka i na Mierzeję Helską).

Spis treści

Rola arterii w aglomeracji gdańskiej | edytuj kod

Wzdłuż głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta występuje zawsze najgęstsza zabudowa spośród całego obszaru, w którym się znajduje, a na granicach miast zabudowa występuje tylko wzdłuż niej, łącząc w ten sposób miasta w jedną całość - aglomerację trójmiejską. Po drodze porusza się też większość autobusów oraz trolejbusów łączących Gdańsk i Gdynię z Sopotem.

Główna arteria komunikacyjna Trójmiasta przez cały przebieg biegnie równolegle do linii kolejowej Tczew - Wejherowo, nie oddalając się od niej na odległość większą niż 1100 m w linii prostej. Na całej długości tworzy wiadukt nad ową linią cztery razy, a przejeżdża pod nią tunelem jeden raz.

Przebieg | edytuj kod

Aleja Grunwaldzka w Gdańsku

Arteria przechodzi przez następujące miasta i dzielnice:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Mapa samochodowa Polski 1:1 000 000. Wyd. jedenaste. Warszawa: Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 1972.
Na podstawie artykułu: "Główna arteria komunikacyjna Trójmiasta" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy