Główna grań odnogi Krywania


Główna grań odnogi Krywania w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Fragment grani od Furkotu po Krywań Fragment grani (Krywań i Krótka) Fragment grani: Cubrynka, Koprowy Wierch, Hlińska Turnia, Szczyrbski Szczyt Fragment grani od Koprowych Czub po Hlińską Turnię

Główna grań odnogi Krywania (słow. Hlavná os hrebeňa Kriváňa) – długa boczna grań odgałęziająca się od grani głównej Tatr w Cubrynie i przebiegająca w kierunku południowo-zachodnim. Grań ta, całkowicie znajdująca się na obszarze słowackich Tatr Wysokich, ma kręty przebieg, wielokrotnie zmienia kierunek. Oddziela znajdującą się po jej zachodniej stronie i biegnącą równolegle do niej Dolinę Koprową z jej odgałęzieniami od znajdujących się po wschodniej stronie, poprzecznie do głównej osi grani dolin: Mięguszowieckiej, Młynickiej, Furkotnej, Ważeckiej i Bielańskiej[1].

Przebieg grani | edytuj kod

Szczyty zwornikowe, od których odchodzą boczne granie, zostały pogrubione. W grani kolejno (w kierunku od północy na południe) znajdują się[2]:

Ponadto nadano nazwy następującym formacjom skalnym na stokach tej grani: Żleb Petrika (Petrikov žľab), Mały Ogród (Malá záhradka), Wielki Ogród (Veľká záhradka), Hruba Bula (Hrubá kôpka) ~ 1950 m[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Tatry Wysokie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Warszawa: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2005/06. ISBN 83-87873-26-8.
  2. a b Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych. [dostęp 2009-08-25].
Na podstawie artykułu: "Główna grań odnogi Krywania" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy