Głębokie państwo


Głębokie państwo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Głębokie państwo (lub państwo w państwie, tur. derin devlet) – pojęcie obecne w tureckiej przestrzeni publicznej, oznaczające niedookreśloną organizację, której celem jest nielegalna działalność i dążenie do ingerencji w funkcjonowanie państwa. Cele organizacji są określane w zależności od poglądów politycznych danej osoby i najczęściej określane jako mające na celu wprowadzenie dyktatury lub dążenie do siłowego utrzymania świeckości państwa. Powszechnie za dowód istnienia głębokiego państwa uważa się skandal z Susurluk[1] i aferę Ergenekon.

Według powszechnej opinii głębokie państwo jest świetnie zorganizowane, posiada swoje utajnione struktury, które powstały po zakończeniu II wojny światowej z inicjatywy USA, którego władze obawiały się infiltracji sowieckiej. W celu realizacji doktryny odpychania, USA sfinansować miało powstanie organizacji dysponującej skrzydłem paramilitarnym, której zadaniem był m.in. sabotaż. Według powszechnej teorii struktura ta w odróżnieniu od innych krajów zagrożonych przez ZSRR miała zyskać znaczący wpływ na politykę, a dowodem na to miały być wojskowe zamachy stanu przeprowadzane pod hasłami zagrożenia świeckości państwa[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Karol Wasilewski: Układ po turecku (pol.). W: 2011-04-06 [on-line]. Portal Spraw Zagranicznych. [dostęp 2012-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011–04–20)].
  2. Piotr Wołejko: Sądzenie rzeczywistości? (pol.). Polityka Globalna, 2008-10-08. [dostęp 2012-01-07].
Na podstawie artykułu: "Głębokie państwo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy