Głasnost


Głasnost w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Głasnost (ros. гласность) – historyczne rosyjskie słowo, oznaczające polerowanie wizerunku rządzącego władcy na użytek wewnętrzny i zewnętrzny[1].

Głasnost pierwotnie oznaczała „nagłaśnianie”, czyli np. autopromocję[1]. W latach 30. XX wieku głasnost została zdefiniowana w oficjalnej encyklopedii sowieckiej jako tzw. spin podany do publicznej wiadomości – „udostępnienie do publicznej dyskusji lub manipulacji”[2].

Głasnost to jedno z narzędzi dezinformacji[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

W Rosji od XVI wieku i cara Iwana Groźnego stosowano głasnost[1]. W bloku wschodnim głasnost była stosowana przez Jurija Andropowa, a za nim przez Nicolae Ceaușescu czy Michaiła Gorbaczowa[1]. W latach 80. XX wieku był to element działań ZSRR przeprowadzony w ramach pieriestrojki. Głasnost była hasłem politycznym Gorbaczowa sformułowanym w 1987[3] tłumaczonym jako „zmierzanie do uzyskania jawności życia publicznego i otwarcia informacyjnego na świat”[4]. W wyniku głasnosti przeprowadzono m.in. zniesienie cenzury oraz wycofano z konstytucji zapis o kierowniczej roli Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego[5]. Głasnost zapoczątkowała proces formowania się w Związku Radzieckim społeczeństw obywatelskich, które przyczyniły się do rozpadu Związku Radzieckiego i załamania systemu komunistycznego na świecie[5]. Była to klęska Michaiła Gorbaczowa, który dążył do ocalenia komunizmu i ZSRR[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f Czym tak naprawdę była głasnost. W: Ion Mihai Pacepa, Ronald J. Rychlak: Dezinformacja: Były szef wywiadu ujawnia metody dławienia wolności, zwalczania religii i wspierania terroryzmu. Gliwice: Grupa Wydawnicza Helion, 2015, s. 29–37. ISBN 978-83-283-1072-8.
  2. Tołkowyj Słowar Russkogo Jazyka, red. D.N. Uszakow, Instytut Sowietskaja Encikłopedia, Moskwa 1935, tom I, s. 570
  3. A. Bartnicki, Michaił Gorbaczow – prezydent upadającego państwa, „Miscellanea Historico-Iuridica”, 2009, t. 7, s. 196.
  4. głasnost. encyklopedia.interia.pl. [dostęp 2017-08-28].
  5. a b głasnost, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2017-08-28] .

Bibliografia | edytuj kod

  • D. Robertson, Słownik polityki, Warszawa 2009, s. 128-129.
Kontrola autorytatywna (polityka):
Na podstawie artykułu: "Głasnost" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy