Głos znad Pregoły


Głos znad Pregoły w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Głos znad Pregoły (ros. Голос с Преголи) – czasopismo polskie ukazujące się od listopada 1995 na terenie obwodu kaliningradzkiego, druga w dziejach miasta świecka gazeta polskojęzyczna po istniejącej w latach 1718–1720 "Poczcie Królewieckiej".

Historia | edytuj kod

Numer zerowy pisma ukazał się 11 listopada 1995 z inicjatywy Kazimierza Ławrynowicza przy pomocy Konsulatu RP w Kaliningradzie. Początkowo pismo było redagowane w Elblągu przez "Kurier Elbląski" przy wsparciu finansowym lokalnego oddziału Polskiego Związku Katolicko-Społecznego. W latach 1997–1998 drukiem zajmowała się oficyna wydawnicza "Informacyjny Kurier Tygodniowy" z Braniewa, wreszcie w lecie 1998 redakcja pisma została ostatecznie przeniesiona do Kaliningradu. Odtąd druk i zakup papieru finansowany był przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie.

Pierwszym redaktorem miesięcznika został właśnie Kazimierz Ławrynowicz, a wśród dziennikarzy i pracowników gazety znaleźli się m.in. ks. Jerzy Steckiewicz, Kleofas Ławrynowicz, Wasilij Wasiljew, Danuta Szczęsna, Aleksandra Ławrynowicz, Agnieszka Abramowicz i Jerzy Sukow.

Obecnie na czele redakcji stoi Maria Ławrynowicz. W skład Rady Redakcyjnej wchodzą Aleksandra Ławrynowicz, Wasilij Wasiliew, Kleofas Ławrynowicz i Marek Szczepaniak. Gazeta posiada stałych korespondentów w Kaliningradzie, Bałtyjsku, Oziorsku i Czerniachowsku.

Do stałych rubryk miesięcznika należą "Słynni Polacy w Rosji" W. Wasiliewa, "We Wspólnocie Kultury Polskiej" K. Ławrynowicza oraz "Polskie drogi", gdzie drukuje się wspomnienia Polaków z Kaliningradu.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Głos znad Pregoły" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy