Głuchówka (potok)


Głuchówka (potok) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Głuchówka (też: Głuchowa; czes.: Hluchová) – potok w Paśmie Czantorii i Stożka w Beskidzie Śląskim, prawobrzeżny dopływ Olzy. Na całej długości znajduje się na terenie Czech.

Źródła na północno-zachodnich stokach szczytowego spiętrzenia Wielkiego Stożka. Długość 13,2 km. Spływa w kierunku północno-zachodnim głęboką, w większości zalesioną i prawie niezamieszkaną doliną, rozdzielającą główny grzbiet pasma Czantorii – Stożka od "ramienia Łączki i Filipki", po czym w Nydku skręca w kierunku południowo-zachodnim i w Bystrzycy uchodzi do Olzy.

Obecnie dolina Głuchówki nabiera powoli charakteru rekreacyjnego. W dolinie powstają nowe dacze, a stare chałupy na stokach zamieniane są w domy letniskowe. W dolnej części doliny, przy drodze, górski hotel "Beskyd". Komunikacja autobusowa z Nydku aż do górnej części doliny, zwanej Kolibiskami.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Barański, Mirosław J.: Beskid Śląski. Pasmo Stożka i Czantorii. Przewodnik turystyczny. Wyd. Wydawnictwo PTTK "Kraj", Warszawa 1996, ​ISBN 83-7005-370-X​;
  • Cicha Irena, Jaworski Kazimierz, Ondraszek Bronisław, Stalmach Barbara, Stalmach Jan: Olza od pramene po ujście. Wyd. Region Silesia, Český Těšín 2000, ​ISBN 80-238-6081-X​;
Na podstawie artykułu: "Głuchówka (potok)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy