GParted


GParted w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

GParted – edytor partycji oparty na środowisku graficznym GNOME dostępny na licencji GPL. Jest używany do tworzenia, usuwania, zmiany rozmiaru, przenoszenia, sprawdzania i kopiowania partycji oraz systemów plików znajdujących się na nich. Jest przydatny do tworzenia przestrzeni dla nowych systemów operacyjnych, reorganizacji użycia dysku, kopiowania danych rezydujących na dysku twardym i tworzenia lustrzanych kopii partycji.

Używa libparted do wykrycia i manipulowania urządzeniami i tablicami partycji, podczas gdy opcjonalne narzędzia dostarczają wsparcia dla systemu plików nie włączonych w libparted. Te opcjonalne pakiety będą wykrywane podczas uruchamiania i nie wymagają przebudowy GParted.

GParted jest napisany w C++ i używa gtkmm jako narzędzi graficznych. Najważniejszą w nim rzeczą jest zachowanie tak prostego interfejsu graficznego, jak to tylko możliwe i w najwyższej zgodzie z ergonomią.

Istnieją też wersje LiveCD i Live USB oparte na Debian GNU/Linux i zbudowane w oparciu o najnowszą wersję jądra 2.6. Są one uaktualniane z chwilą powstania nowszej wersji GParted. Wersja Live USB jest identyczna z wersją Live CD, wyłączając zmienione skrypty startowe. Program ten można znaleźć również w innych dystrybucjach Live takich jak SystemRescueCd czy Knoppix.

Alternatywą dla tego programu jest GNOME Disks.

Spis treści

Obsługiwane opcje: Systemy plików i typy partycji | edytuj kod

GParted obsługuje następujące operacje i systemy plików (pod warunkiem że wszystkie elementy były włączone w czasie kompilacji i wszystkie wymagane narzędzia są obecne w systemie)[2]:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. GParted Live 1.1.0-5 Stable Release [dostęp 2020-07-22] .
  2. GParted - Features, gparted.sourceforge.net [dostęp 2017-11-23] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "GParted" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy