GTK+


GTK+ w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 30 lis 2019. Od tego czasu wykonano 3 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

GTK+biblioteka służąca do tworzenia interfejsu graficznego do programów komputerowych. Pierwotnie stworzona na potrzeby programu GIMP, stąd też nazwa, pochodząca od ang. The GIMP Toolkit. Znak + pojawił się w nazwie, gdy autorzy dodali do oryginalnego GTK możliwość programowania obiektowego[3].

GTK+ została napisana w C, aczkolwiek jest zaprojektowana obiektowo, w oparciu o implementację obiektowości dla C – GObject. Z biblioteki GTK+ można korzystać przy pomocy większości języków programowania. Dla C++ istnieje biblioteka gtkmm będąca nakładką na GTK+ wprowadzającą wygodniejszą składnię w stylu C++ (m.in. wykorzystanie tzw. pól i metod na obiektach GTK+), jak i również biblioteka Gtk# będąca nakładką umożliwiającą wykorzystanie GTK+ na platformie .NET. Dla języka Ada została stworzona biblioteka GtkADA, umożliwiająca pełny dostęp do funkcjonalności GTK+. PyGTK to biblioteka stworzona do obsługi języka Python[4]. W PyGTK jest napisanych wiele programów dla środowiska GNOME[potrzebny przypis].

Biblioteka ta jest podstawą dla środowisk graficznych GNOME i Xfce. Na platformie uniksowej sama wykorzystuje bibliotekę GDK (odpowiedzialną za rysowanie obiektów) oraz GLib, zawierającą specjalne typy danych. Dzięki takiemu odseparowaniu GTK+ od systemu graficznego (w przypadku Uniksa jest to przeważnie X Window System) biblioteką bezpośrednio odpowiedzialną za interakcję z systemem graficznym, możliwe było łatwe przeportowanie GTK+ na inne niż uniksowe architektury (np.: Microsoft Windows oraz linuksowy DirectFB).

GTK+ przeszło duże zmiany w wersji 2.0. Do nich należą:

  • pełna obsługa kodowania UTF-8,
  • obsługa wygładzania czcionek i Xft,
  • zaawansowany system wyświetlania i manipulacji tekstem (Pango),
  • obsługa wielu języków jednocześnie,
  • metody wprowadzania niezależne od X Input Method,
  • system wspomagania dla osób niepełnosprawnych (ATK).

Spis treści

Przykładowy kod | edytuj kod

Przykładowy kod w języku C wyświetlający puste okienko:

#include <gtk/gtk.h> int main(int argc, char* argv[]) { GtkWidget* window; gtk_init(&argc, &argv); window = gtk_window_new(GTK_WINDOW_TOPLEVEL); gtk_window_set_title(GTK_WINDOW(window), "GTK+"); gtk_window_set_position(GTK_WINDOW(window), GTK_WIN_POS_CENTER); gtk_widget_show(window); g_signal_connect(G_OBJECT(window), "destroy", G_CALLBACK(gtk_main_quit), NULL); gtk_main(); return 0; } 

Przykładowy kod w języku Python ładujący okienko z pliku w formacie GtkBuilder (zob. Glade):

#!/usr/bin/env python import gtk if __name__ == '__main__': builder = gtk.Builder() builder.add_from_file('window.glade') builder.connect_signals(globals()) window = builder.get_object('window') window.connect('destroy', gtk.main_quit) window.show() gtk.main() 

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. gtk+-3.24.10.news (ang.). ftp.gnome.org, 2019-07-04. [dostęp 2019-08-19].
  2. gtk+-3.94.0.news (ang.). ftp.gnome.org, 2018-06-26. [dostęp 2019-02-23].
  3. What is the + in GTK+? (ang.). [dostęp 2014-07-19].
  4. GTK+ Language Bindings (ang.). [dostęp 2014-07-19].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (widget toolkit):
Na podstawie artykułu: "GTK+" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy